HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA s pomocou Dánska odpočúvali svojich spojencov v EÚ. Sankcie im za to ale nehorzia

Na snímke vpravo nemecká kancelárka Angela Merkelová, vľavo na monitore francúzsky prezident Emmanuel Macron počas virtuálneho rokovania vlád Nemecka a Francúzska / TASR (AP)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyhlásili, že od vlád Dánska a Spojených štátov očakávajú dôkladné vysvetlenie obvinení z odpočúvania popredných európskych politikov, na ktorých sa mali podieľať americké a dánske tajné služby. Informovala o tom agentúra AFP.

„Toto nie je medzi spojencami prijateľné a už vôbec nie medzi európskymi partnermi,“ povedal Macron po virtuálnych rokovaniach vlád Paríža a Berlína.

„Cením si puto dôvery, ktoré spája Európanov a Američanov,“ zdôraznil šéf Elyzejského paláca, podľa ktorého by preto medzi oboma stranami nemal existovať žiaden „priestor na podozrenia“.

„Preto čakáme na úplné vysvetlenie. Požiadali sme dánskych a amerických partnerov, aby (nám) v súvislosti s týmito odhaleniami poskytli všetky informácie. Očakávame odpovede,“ uviedol Macron. Merkelová dodala, že sa s vyjadreniami Macrona stotožňuje.

Prípad z Minska a pobaltský fenomén skupinovej psychózy (Dmitrij Percev)

Dánsky rozhlas (DR) v nedeľňajšej investigatívnej správe, ktorú vypracoval spolu s ďalšími európskymi médiami, uvádza, že Dánska zahraničná a vojenská tajná služba FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním politikov v Nemecku, Francúzsku, Švédsku a Nórsku.

FE podľa medializovaných informácií umožnila NSA využívať v rokoch 2012 – 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba bola vďaka tomu schopná „napichnúť“ dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble.

Dánska vláda sa od špionážnych praktík dištancovala a odsúdila ich. „Systematické odpočúvanie blízkych spojencov je neprijateľné,“ uviedla tamojšia ministerka obrany Trine Bramsenová.

Merkelová v tejto súvislosti povedala, že ju vyhlásenie Kodane upokojilo. „Okrem stanovenia faktov to je dobrým štartovacím bodom smerom k vybudovaniu vzťahov založených na vzájomnej dôvere,“ poznamenala.

Fakty o súčasnej svetovláde. USA ako exportér kapitalizmu a moci nad svetom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info