HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ktorý dátum je ten správny? OSN pred 17 rokmi vyzvala, aby sme si pripomínali 8. a 9. máj

Foto: tasr

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyzvala svoje štáty, aby si pripomínali 8. a 9. máj na počesť všetkých, čo zomreli v čase druhej svetovej vojny.

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, čo zomreli v čase druhej svetovej vojny. OSN vyzvala svoje členské štáty, mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si každý rok pripomínali tieto májové dni – jeden alebo druhý, prípadne oba.

Pokusy o prepisovanie histórie

Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom! Je našou povinnosťou zachovať si historickú pamäť a odmietnuť akékoľvek rusofóbne pokusy o prepisovanie histórie. Vojnu začalo hitlerovské Nemecko a ukončila ju až Červená armáda ako jeho hlavný premožiteľ.

Druhú svetovú vojnu v bývalom Sovietskom zväze i v súčasnom Rusku nazývajú Veľkou vlasteneckou vojnou a Deň víťazstva nad fašizmom oslavujú 9. mája. Deň víťazstva nad fašizmom bol pomenovaný 9. máj 1945 najvyšším veliteľom Červenej armády Josifom Vissarionovičom Stalinom. V bývalom ZSSR sa pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom konávali vojenské prehliadky na Červenom námestí. Rusko ich obnovilo v roku 2008.

VIDEO Noční vlci na Slavíne. Večná sláva našim osloboditeľom, nikdy nezabudneme!

Kontext

Nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane ZSSR krátko pred polnocou 8. mája 1945. Nadobudnúť mala platnosť od 23:01 stredoeurópskeho času. V tej dobe bol na území hlavného mesta ZSSR v Moskve už iný deň – 9. máj. Preto tie rôzne dátumy.

Traduje sa, že už vtedy mali západní Spojenci oklamať Sovietov a zabezpečiť podpísanie kapitulácie, namiesto polnoci, o hodinu skôr, čo spôsobilo spomínaný posun dátumu. Pokiaľ by bola kapitulácia podpísaná o polnoci, v celej Európe by platil jeden dátum ako deň víťazstva – 9.máj.

Zmena režimu, zmena dátumu

Na Slovensku sme si pred zmenou režimu pripomínali toto veľké víťazstvo v rovnaký dátum ako v Sovietskom zväze a dnešnej Ruskej federácii, teda 9. mája. Po zmene režimu sa u nás tento dátum posunul na 8. máj.

Pozrite si aj UNIKÁTNE FOTKY: Česko-Slovenské Dni víťazstva nad fašizmom 1955-85 

Smer-SD: Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info