HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ nepredľžila zmluvu s Astra Zeneca, objednala 1,8 miliardy dávok Pfizeru

Thierry Breton
eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton / TASR

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v nedeľu vyhlásil, že Európska únia nepredĺžila zmluvu s britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, informuje portál RT. 

Breton vo vysielaní France Inter uviedol, že platnosť kontraktu s AstraZenecou nebola predĺžená. „Po júni sme objednávku neobnovili. Uvidíme, čo sa stane,“ dodal. Zmluva aktuálne platí do konca júna.

Vzťahy medzi EÚ a britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou sa za posledných pár mesiacov zhoršili, pretože spoločnosť AstraZeneca nedokázala včas doručiť vopred dohodnutý počet dávok vakcíny. Minulý mesiac Brusel proti spoločnosti podnikol právne kroky a obvinil ju z porušenia zmluvy a z toho, že nemá spoľahlivý plán na zabezpečenie včasných dodávok.

Odborník odporúča: Títo by si radšej mali počkať na Pfizer

Zatiaľ čo Breton označil vakcínu AstraZeneca za „veľmi dobrú“, jej bezpečnosť bola v poslednej dobe spochybnená. Okrem toho, že sa objavili prípady krvných zrazenín, Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok uviedla, že hodnotí aj správy o zriedkavej poruche imunity zistenej u očkovaných osôb.

Predmetná porucha, Guillain-Barrého syndróm (GBS), ovplyvňuje nervy a môže spôsobiť bolesť, ako aj pocity necitlivosti a slabosti. Aj keď je tento stav liečiteľný, môže mať dlhodobý dopad na zdravie ľudí.

V sobotu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová potvrdila, že EÚ uzavrela dohodu s konzorciom Pfizer/BioNTech o dodaní ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Elita už ani netají, že chce zo sveta urobiť digitálny koncentračný tábor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info