HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mikročipová konšpirácia? Švédsky výskumník H. Sjöblad na implantátoch pracuje 7 rokov

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Denník Pravda priniesol zaujímavý rozhovor so švédskym výskumníkom Hannesom Sjöbladom. Reč bola o použití podkožných mikročipov, čo mnohé médiá donedávna označovali za konšpiračnú teóriu.

 

Konšpiračná teória vs. skutočnosť

Opäť raz sa potvrdilo, že rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a skutočnosťou býva naozaj vyjadrený len istým časovým úsekom. V tomto prípade asi v horizonte rokov.

Švédsky výskumník Hannes Sjöblad v rozhovore uviedol, že s podkožnými implantátmi experimentuje už 7 rokov. Upresnil, že ich použitie vidia najmä v troch oblastiach – prvou má byť identifikácia pri prístupe, druhou platby a treťou zdravotníctvo.

Elon Musk: Ľuďom začneme implantovať čipy do mozgu už tento rok

Čipy vs. náramky

Podľa názoru Sjöblada je najperspektívnejšou oblasťou využitie v zdravotníctve, na monitorovanie zdravia. Pochvaľuje si najmä cenovú dostupnosť takého zariadenia a možnosť neustáleho monitorovania, bez nutnosti skladania a nabíjania, ako v prípade náramkov.

Výskumník uviedol, že pracujú na predklinickej štúdii, ktorej sa zúčastnilo veľké množstvo dobrovoľníkov s implantátmi pod kožou. Potvrdil, že pokiaľ by bola taká požiadavka, už zajtra by vedeli zadať príkaz na výrobu miliónov čipových implantátov, ktoré by firmy dokázali vyrábať.

Lekári sa pripravujú na implantáciu prvého ľudského bionického oka na svete

Zmenia nám život?

Sjöblad vyjadril presvedčenie, že implantáty zásadným spôsobom ovplyvnia životy ľudí. Podelil sa aj o svoju víziu budúcnosti. Verí vo vznik firmy, ktorá dátami z mikročipov bude disponovať a monitorovať zdravie ľudí.

Kto je Hannes Sjöblad

Hannes Sjöblad je členom fakulty Digitálnej biológie na štokholmskej Univerzite Singularity Nordic. V kruhu inovátorov je známy ako biohacker, ktorého doménou sú biotechnológie zlepšujúce život, vrátane biočipov. H. Sjöblad sa zúčastnil konferencie Next 2021 organizovanej spoločnosťou Kaspersky.

Firma Elona Muska pracuje na prepojení mozgu a technických zariadení pomocou implantátov. Dočkáme sa „super vedomia“???

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info