HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA sa obávajú, že vplyv Ruska počas ďalších dvadsiatich rokov ešte zosilnie

Statue of Liberty inside of Russian nesting doll. USA and Russia relations, cold war, conflict and influence conceptual background , Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americká spravodajská komunita sa obáva najmä zvýšenia vojenskej prítomnosti Ruska v Arktíde. Poukazuje na to, že Rusko „bojuje o vplyv na svet“. Uviedol Yandex.ru.

USA sa obávajú, že Rusko zostane po mnoho rokov „deštruktívnou mocnosťou“. A to napriek všetkým proti nemu zavedeným prekážkam. Vyplýva to z výročnej správy americkej spravodajskej komunity.

Podľa Tsargrad.tv závery amerických spravodajcov naznačujú, že Rusko pravdepodobne „zostane deštruktívnou silou počas nasledujúcich dvoch desaťročí. Toto nebezpečenstvo pre USA bude pretrvávať. Hoci materiálne kapacity Moskvy poklesnú v porovnaní s inými významnými aktérmi.“

Rusko má mnoho tromfov

Washington sa navyše obáva, že Rusko bude chcieť hrať úlohu sprostredkovateľa moci v postsovietskom priestore i mimo neho. Moskva má zároveň množstvo výhod. Nielen efektívne ozbrojené sily, zbrane hromadného ničenia, ale aj energetické a nerastné zdroje. Okrem toho hrá do kariet Rusku jeho rozsiahla geografická poloha a „pripravenosť použiť silu v zahraničí“.

Čína rozširuje sféru svojho vplyvu a jadrový arzenál. Hrozí anexia Taiwanu? (Frank Fang)

„Moskva sa pravdepodobne bude naďalej snažiť prehlbovať rozpory na západe. Zrejme sa pokúsi i o nápravu vzťahov v Afrike, na Strednom východe a tiež inde,“ uviedli autori správy americkej spravodajskej komunity.

Rusko bojuje o vplyv na svet

Americká spravodajská služba sa zároveň obáva najmä zvýšenia vojenskej prítomnosti Ruska v Arktíde. Poukazuje na to, že Rusko naďalej „bojuje o vplyv na svet“. A to aj napriek situácii v investičnom prostredí a prekážkam v ekonomike.

Správa spravodajskej komunity vyznieva prinajmenšom „zvláštne“, keďže doslova len pred pár dňami vyjadrilo Ministerstvo zahraničných vecí USA želanie, že chce s Ruskom budovať konštruktívnejšie vzťahy.

Je príliš neskoro na to, aby Kyjev ponúkal Európe „akékoľvek výhodné podmienky“ (Anton Kanevský)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info