fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Šátek: „Zbavenie mlčanlivosti je právny nezmysel. Pčolinský sa môže vyjadriť ku všetkému“

Exšéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek / Fotokoláž

Obvinený Vladimír Pčolinský, riaditeľ SIS má právo k vznesenému obvineniu vypovedať bez akéhokoľvek procesu zbavovania mlčanlivosti. (Pravdaže takéto právo má aj obvinený námestník SIS Boris Beňo a iné osoby). Citát – elitný exvyšetrovateľ Jozef Šátek.

„Zbavovať mlčanlivosti obvineného v prípravnom trestnom konaní je právny nezmysel.“ Píše bývalý vyšetrovateľ a právnik Jozef Šátek na sociálnej sieti.

Reprofoto FB (@Jozef Šátek)

Dúfa v právne vedomie

„Z tohto dôvodu takúto žiadosť príslušné orgány činné v trestnom konaní  nikdy nespracujú a nepredložia. Zbavenie mlčanlivosti je irelevantné a vylúčené.“ Posiela Šátek lekciu politikom aj vždy a o všetkom „múdrym“ médiám.

Jozef Šátek vysvetľuje: „Od okamihu vznesenia obvinenia má každý slovenský občan v trestnom konaní právo „vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu. Taktiež aj k dôkazom o nich. Môže uvádzať okolnosti, navrhovať, predkladať a obstarávať dôkazy slúžiace na jeho obhajobu, robiť návrhy a podávať žiadosti a opravné prostriedky“ (§ 34 Trestného poriadku).“

Slobodná možnosť výpovede

„Pokiaľ je obvinený nositeľom utajovaných skutočností a ak ich musí použiť na svoju obranu , tak má slobodnú možnosť ich uviesť. Mal by na túto skutočnosť pred svojou výpoveďou upozorniť vypočúvajúceho.

V rozpore s normami

„Bolo by v rozpore s listinou základných ľudských práv a slobôd i európskym dohovorom ako aj v rozpore so základnými zásadami slovenského trestného práva, aby bol obvinený v tomto svojom práve akokoľvek obmedzovaný. Aby bol nútený mlčať a čakať na rozhodnutie iného orgánu. Či ho vôbec takejto povinnosti zbaví.“ Pripomína Jozef Šátek.

Šátek: Zadržanie Jankovskej po prepustení z väzby je účelové a nezákonné

Krajniak aj Kollár tárajú

Z tohto dôvodu podľa Šáteka nie je pravdou tvrdenie ministra Milana Krajniaka. Ten povedal:  „Myslím si, že je to mocenský zápas. Pevne verím, že Pčolinský bude zbavený mlčanlivosti, aby mohol vypovedať k tým veciam, ktoré sú mu kladené za vinu,“.

„Aj požiadanie predsedu Národnej rady SR Borisa Kolára prezidentku SR, aby žiadosť o zbavenie mlčanlivosti Pčolinského schválila, je právne chybný a zavádzajúci názor.“

Na vysvetlenie – „v rámci trestného konania je zbavenie mlčanlivosti potrebné len k osobe v postavení „svedka“. (§ 129 Tr. por.).“

Zákon je jasný

Jozef Šátek tvrdí, že „nemôže byť utajovanou skutočnosťou informácia o nezákonnom alebo nesprávnom postupe alebo nezákonnom rozhodnutí verejných činiteľov a orgánov verejnej moci“. Ani informácia o „trestnej činnosti verejných činiteľov“. To v danej trestnej veci podľa publikovaných informácií bolo splnené.“

(Medzititulky red. HD.)

Samovražda Františka Böhma: „Prečo mu po zadržaní nechali policajti jeho zbrane? pýta sa Šátek

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info