fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tvorcovia Sputniku chcú ospravedlnenie. Vedúca osobnosť EMA totiž užitie vakcíny prirovnala k ruskej rulete

kolt
Ilustračné foto / pixabay
Tvorcovia ruskej vakcíny Sputnik V proti Covidu-19 požadujú ospravedlnenie od členky správnej rady Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá totiž prirovnala núdzové schválenie priekopníckej vakcíny k „ruskej rulete“, informuje portál RT.

Rakúšanka Christa Wirthumer-Hocheová reagovala na kroky Slovenska a Maďarska, dvoch krajín EÚ, ktoré doviezli ruskú vakcínu kvôli zvyšujúcemu sa počtu prípadov Covid-19 v strednej a východnej Európe. O použití tohto postupu uvažujú aj ďalšie členské štáty, napríklad Česká republika a aj Rakúsko – Wirthumer-Hocheovej vlasť.

Na rozdiel od vakcín západnej výroby od spoločností Pfizer-BioNTech, AstraZeneca a Moderna však EMA zatiaľ neodporúča Sputnik V na núdzové povolenie. A to aj napriek štúdii publikovanej v britskom lekárskom časopise The Lancet, ktorá ukázala, že vakcína má 91,6-percentnú účinnosť.

Wirthumer-Hocheová v rozhovore pre rakúsku televíznu stanicu ORF vyzvala členské štáty EÚ, aby upustili od prijatia vakcíny ruskej výroby, pričom poukázala na nedostatok kontrolovateľných informácií o očkovaných.

Vláda nám usilovne organizuje štvrtú vlnu pandémie v podobe vakcinačnej turistiky dôchodcov

„Sputnik V by sme mohli mať na trhu v budúcnosti, keď preskúmame potrebné údaje,“ uviedla podľa France24. „Dôrazne neodporúčam národné núdzové povolenie. Je to niečo porovnateľné s ruskou ruletou.“

Reakcia na takéto dosť urážlivé slová nedala na seba dlho čakať. Prišli s ňou tvorcovia vakcíny, ktorí pripustili, že komentáre Wirthumer-Hocheovej „vzbudzujú vážne otázky o možnom politickom zasahovaní“ do procesu kontroly. Poznamenali, že podobné komentáre neposkytla k žiadnym iným vakcínam na Covid-19.

Chcete zachrániť svoju úrodu? Nasaďte drony

„Po niekoľkých mesiacoch odkladu preskúmania Sputniku V nemá EMA právo podkopávať dôveryhodnosť ďalších 46 regulačných orgánov, ktoré preskúmali všetky potrebné údaje,“ uvádza sa na oficiálnom internetovom účte Sputniku V.

V pondelok šéf RDIF Kirill Dmitriev prezradil, že po rokovaniach s Rímom sa fond dohodol na dohode so švajčiarskou spoločnosťou Adienne Pharma & Biotech o výrobe vakcíny v Taliansku. Výroba by sa potenciálne mohla začať v júni.

Čína zavádza Covid preukaz pre medzinárodné cestovanie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info