fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína zavádza Covid preukaz pre medzinárodné cestovanie

Letisko
Letisko / Reuters
Peking začal vydávať osvedčenie, ktoré overuje štatút Covid-19 pre občanov cestujúcich do zahraničia. Táto iniciatíva prichádza uprostred zúriacej debaty o globálnom prijatí zdravotného pasu, informuje portál RT.

Dokument obsahuje informácie o pase, ako aj výsledky testov na Covid-19 a podrobnosti očkovania. Osvedčenie bude k dispozícii v digitálnej a papierovej podobe. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že svetová ekonomika „urgentne potrebuje zotavenie“, a navrhlo, že ID pomôže uľahčiť obnovenie medzinárodného cestovania.

Peking tiež naznačil, že je otvorený myšlienke prijať globálne uznávaný dokument, ktorý ukazuje výsledky testov Covid-19 a stav očkovania. „Čína je ochotná diskutovať s ostatnými krajinami o zavedení mechanizmu vzájomného uznávania Covid pasu aby aktívne podporovala budovanie zdravých, bezpečných a usporiadaných personálnych výmen“, uviedol hovorca ministerstva zahraničia Zhao Lijian.

Európska únia plánuje zavedenie pasu s názvom „Digitálny zelený preukaz“, ktorý umožní očkovaným osobám slobodne cestovať v rámci bloku.

Zaočkovaní ľudia sa podľa amerického CDC môžu stretávať bez rúšok

Spojené kráľovstvo tiež naznačilo, že sa snaží vytvoriť zdravotné ID, no petícia požadujúca, aby Spojené kráľovstvo odmietlo myšlienku vydávať pasy Covid-19, získala už viac ako 270 000 podpisov. Kritici tvrdia, že takéto pasy by boli diskriminačné, narušili by súkromie a neúčinné pri kontrole choroby.

Napriek verejným obavám niekoľko leteckých spoločností vyjadrilo podporu globálnemu ID o zdraví. Spoločnosť Singapore Airlines v pondelok oznámila, že jej lety do Londýna začnú používať mobilnú aplikáciu, ktorá overuje zdravotný stav cestujúcich.

Pozor na vlastné mozgové vlny! Neviete, kto vám ich vie prečítať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info