fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zvrat v boji s koronavírusom. Vakcíny Janssen stačí jedna dávka, vyrobia miliardu kusov ešte tento rok

JOHNSON & JOHNSON
FOTO TASR

Johnson&Johnson zmení boj s pandémiou. Výrobca je schopný vyrobiť až miliardu dávok tento rok. Navyše, stačí jedna dávka. A to najdôležitejšie – o tri dni ju má certifikovať Európska lieková agentúra EMA.

Aké sú najväčšie výhody vakcíny a prečo ju mnohí odborníci označujú za prelomovú? Nepotrebuje ultrachladné skladovanie a na vytvorenie imunity stačí jedna dávka. Výrobca deklaroval, že je schopný do konca roka vyrobiť až miliardu dávok. Informuje o tom portál startitup.sk.

„Toto je potenciálny prielom,“ uviedol Joseph Kanter, najvyšší zdravotnícky úradník v Louisiane pre New York Times, potom ako vakcíny začali distribuovať do jeho štátu. „Môže to byť úplný „gamechanger““ (Pozn.red. HD – môže úplne zvrátiť situáciu/hru v oblasti vakxcinácie proti Covidu). povedala doktorka Muriel Jean-Jacques, odborná lekárka na Northwestern University pre NBC News.

Vedci varujú: vakcinácia nemusí byť účinná, vírus ďalej mutuje

Najväčšia výhoda: Jedna dávka stačí. Vakcínu schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA) minulý týždeň. Distribúcia vakcín sa už v Spojených štátoch začala. Zaočkovaní boli už aj prví ľudia.

Európska lieková agentúra (EMA) avizovala rozhodnutie o udelení registrácie na 11. marec. Vakcína je jednodávková, čo mnohí označujú za jej najväčšiu výhodu. Európska únia objednala 400 miliónov dávok, čo znamená, že by s ňou dokázala zaočkovať 400 miliónov ľudí. Len samotná vakcína od J&J by teda vystačila na zaočkovanie celej populácie Európskej únie. „Účinná jednodávková vakcína proti COVID-19 má zjavné logistické výhody oproti dvojdávkovej vakcíne, najmä počas pandémie,“ uviedla spoločnosť Johnson&Johnson vo vyhlásení.

Práve jedna dávka vyvolala nadšenie u ľudí, ktorí chcú mať očkovanie čo najrýchlejšie za sebou, aj tých, ktorí majú logistické bariéry ako seniori, či sociálne slabší. J&J uprednostňujú aj ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť absenciu z práce dva razy kvôli očkovaniu. Záujem prejavili aj tí, ktorí sa pôvodne očkovať ani nechceli. Informuje portál startitup.sk.

Doktor Lipták varuje: Plošná vakcinácia v krátkom čase je hazard

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info