fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA oznámili sankcie voči najväčšiemu ukrajinskému oligarchovi Kolomojskému

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Washington oznámil balík sankcií voči miliardárovi, ukrajinskému podnikateľovi a dlhoročnému spojencovi prezidenta krajiny Volodymyrovi Zelenskému. USA tvrdia, že svoje politické väzby využil na jeho osobný prospech, informuje portál RT.

V piatok minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že na Ihora Kolomojského a jeho rodinu boli uvalené represívne opatrenia vrátane zákazu cestovania, pričom dodal, že tento krok prišiel v reakcii na tvrdenie, že „oligarcha a bývalý ukrajinský úradník verejnej správy“ sa podieľajú na korupcii.

„Vo svojej oficiálnej funkcii guvernéra ukrajinskej oblasti Dnepropetrovsk od roku 2014 do roku 2015 sa podieľal na korupčných rokovaní, ktoré podkopávali právny štát a vieru ukrajinskej verejnosti v ich vládu a verejné procesy,“ argumentoval Blinken a dodal, že „tiež využil jeho politický vplyv a úradnú moc pre jeho osobný prospech.“ V dôsledku toho bude mať Kolomojský, jeho manželka a syn, zákaz vstupu do USA.

Iba jedna dávka Sputniku stačí na vytvorenie silnej imunity u ľudí, ktorí už boli infikovaní Covidom

Podnikateľ je so Zelenským spájaný už roky, ešte predtým, ako začal svoju politickú kariéru. Ukrajinsko-izraelský podnikateľ je vplyvnou osobnosťou Kyjeva, ale Zelenskyj sa v posledných rokoch snažil od neho dištancovať.

Magnát predával počítače zo Západu už v období pred pádom ZSSR a zameral sa na skupovanie privatizačných poukážok a kontrolu nad kovospracujúcim a energetickým priemyslom. Ruský prezident Vladimir Putin ho kedysi označil za „jedinečnú osobu, ktorá dokáže podstúpiť veľké riziko“.

Zakázať export vakcín? To isté môžeme urobiť aj my, varuje francúzsky minister zdravotníctva

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info