fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Starosta: Holého návrh stavebného zákona je brutálnym útokom na základné práva občanov

chren
Na snímke starosta MČ Ružinov Martin Chren. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Podľa starostu bratislavskej mestskej časti Ružinov je nový stavebný zákon, ktorý pripravil vicepremiér Holý, brutálnym útokom na základné práva občanov. „Je to pokus sprivatizovať stavebné konanie a územné plánovanie v prospech developerov a stavebníkov,“ napísal  Martin Chren na sociálnej sieti.
„Autorovi tohto zákona by zaň mali zobrať nielen funkciu, ale aj rodný list a tenisky. A prípravu zmien v stavebnom zákone – ktoré sú naozaj potrebné – vrátiť naspäť odborníkom, ktorí sa tejto legislatíve naozaj rozumejú a pri čítaní tohto návrhu sa tiež chytajú za hlavy,“ konštatuje starosta bratislavského Ružinova.
Obce strácajú stavebné úrady
Obce podľa návrhu strácajú stavebné úrady, konštatuje Chren. Majú právo podávať záväzné stanovisko k stavebným zámerom, ale vyhodnotenie nesúladu požiadaviek zo záväzného stanoviska je na súkromnom licencovanom projektantovi a v prípade rozporov o ňom rozhodne novozaložený štátny úrad, nikým nevolený, dosadený ministrom.
Doslova privatizácia štátu
Ak by nový stavebný zákon prešiel v navrhnutej podobe, pokračuje starosta, už by ste sa pred developermi nemohli nikdy brániť na súde ani na prokuratúre. Lebo stavebné konanie sa ruší, už nebude správnym konaním, kde sa dajú využívať opravné prostriedky. Je to doslova privatizácia štátu, či skôr únos štátu.
Obce by stratili možnosti ovplyvňovať výstavbu na svojom území
Z celého návrhu sa podľa Chrena, absolútne stráca verejný záujem a možnosť samosprávy ovplyvňovať rozvoj na svojom území. Ak by návrh nového stavebného zákona napísali priamo developeri a finančné skupiny, nevyzeral by inak.
Zo všetkého vyššie uvedeného je zrejmé, konštatuje starosta, že v realite návrhy nových stavebných zákonov vytvárajú predpoklady na to, aby obce stratili akékoľvek možnosti ovplyvňovať výstavbu na svojom území. Cieľom návrhov nie je odstrániť problémy stavebného zákona – takmer všetky problémy dneška v ňom zostávajú.
V príkrom rozpore s verejným záujmom
Cieľom zákona, podľa starostu, Chrena   je ukradnúť stavebné konanie v prospech developerov a jedného štátneho úradníka, ktorí budú rozhodovať o všetkom. Návrhy treba odmietnuť ako celok ako návrhy nekompetentné, protiústavné, antidemokratické, návrh, ktoré zjavne vznikli na objednávku stavebníkov, developerov a finančných skupín a sú v príkrom rozpore s verejným záujmom.
Ani komunisti
„Takto obmedzovať možnosti občanov a samospráv chrániť verejný záujem a svoje vlastné oprávnené záujmy, to si nedovolili ani komunisti v 50tych rokoch,“ konštatuje Chren.
Legalizácia megakorupcie
„Ak by bol zákon schválený, de facto by to znamenalo legalizáciu megakorupcie na úrovni, akú ešte Slovensko dosiaľ nezažilo. A mňa len zaujíma, kto ho na úrad vlády priniesol – lebo takýto návrh určite nevznikol v počítači žiadneho skúseného úradníka, na to by aj tí najhorší z nich mali v sebe príliš veľa profesionálnej hrdosti,“ uzatvára starosta bratislavského Ružinova.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info