fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Očkovanie Sputnikom V čoskoro aj v Rakúsku?

FOTO TASR

Bude sa ruskou vakcínou Sputnik V čoskoro očkovať aj v Rakúsku? Pokým prvé európskej krajiny adresovali Rusku už konkrétne objednávky, v piatok sa rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) rozprával s Vladimírom Putinom o možnej kúpe. Podľa informácií z Kremľa témou telefonátu bola aj spoločná výroba vakcíny proti koronavírusu, informuje rakúsky denník Kronen Zeitung.

Ruská vakcína sa v súčasnosti používa už v 30 krajinách sveta. Zatiaľ čo Európska zatiaľ ešte nedala súhlas kvôli chýbajúcim údajom o bezpečnosti, krajiny ako Maďarsko, Slovensko a Česká republika sa snažia o získanie tejto vakcíny.

Telefonát s Putinom

V piatok záujem o ruskú vakcínu prejavilo aj Rakúsko. Podľa Kremľa telefonoval rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz s ruským prezidentom  Vladimírom Putinom. Hovorili o spoločnom úsilí v boji proti pandémie koronavírusu.

„Kurz a Putin hovorili o možných dodávkach Sputniku V po schválení Európskou liekovou agentúrou (EMA),“ – vyhlásil hovorca rakúskeho kancelára. Ako dodal,  diskutovalo sa tiež o schválení ruskej vakcíny agentúrou EMA.

Výroba aj v Rakúsku?

V krátkom stanovisku Kremľa sa hovorilo aj o spoločnej výrobe Sputniku V, a o tom, že príslušné úrady v oboch krajinách zostanú v úzkom kontakte. Na otázku APA, či sa spomínal aj časový horizont prípadných dodávok ruskej vakcíny, hovorca rakúskeho spolkového kancelára neodpovedal.

Čakanie na schválenie

Aktuálna dostupnosť vakcíny Sputnik V je v každom prípade obmedzená. Podľa ruských médií sa má mesačná produkcia zvýšiť na šesť miliónov dávok a vo štvrtok Rusko znížilo cenu vakcíny o polovicu. Kurz ešte na začiatku februára zdôraznil, že diskusia o vakcínach sa musí viesť bez geopolitických tabu.

V rozhovore pre „Welt am Sonntag“ Kurz navyše povedal, že po schválení Rakúsko ponúkne výrobné kapacity svojich podnikov na ruské či čínske vakcíny, uzatvárajú noviny Kronen Zeitung.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info