fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

České aerolínie prepúšťajú všetkých zamestnancov. Štát im nepomôže

Letecký dopravca České aerolínie
Letecký dopravca České aerolínie / TASR

Vyzerá to, že České aerolínie, ktoré sú súčasťou leteckej skupiny SmartWings, zažívajú ťažké časy. Spoločnosť na začiatku februára požiadala štát o pomoc. Požiadavka bola na 1,1 miliardy korún, ale údajne s touto pomocou počítať nemôže, informuje portál sputnik.cz.

Vzhľadom k tomu, že štát nevyhovel požiadavke spoločnosti, tá nestíha splácať dlhy. A tak je na programe dňa veľké prepúšťanie zamestnancov.

Letecký dopravca úradu práce oznámil, že má v pláne prepustiť všetkých svojich 430 zamestnancov. Tieto informácie potvrdila predsedníčka Odborovej organizácie posádok lietadiel Tereza Löffelmanová. Dodala, že aj túto spoločnosť nepriaznivo ovplyvnili dopady epidémie covidu-19. 

Za zmienku stojí aj to, že je letecký dopravca pod ochranným moratóriom pred veriteľmi, ktoré ale skončí na konci tohto mesiaca. Zatiaľ zamestnanci nepoznajú plán, ako chce spoločnosť prežiť nasledujúce týždne.

16-tisíc ľudí si muselo dať na nemeckých hraniciach spiatočku

Aj keď spomínaná letecká skupina požiadala štát o pomoc vo výške 1,1 miliardy korún pre ČSA, vyzerá to bledo. Isté pritom je, že dopravcu bez pomoci štátu čaká insolvenčné konanie. Dôvod je jednoduchý – firma nemá nárok na pomoc z programu Covid Plus.

Pripomeňme, že už skôr SmartWings vládu vyzvala na vytvorenie kompenzačného programu pre letectvo. Ten by s najväčšou pravdepodobnosťou využívali práve len SmartWings a ČSA. Tieto kompenzácie mali podľa spolumajiteľa skupiny Jiřího Šimáněho pokryť zrušené lety počas núdzového stavu na jar minulého roka, pričom skupina náhradu vyčíslila na zhruba pol miliardy korún.

Prípadný úpadok a konkurzné konania môže postihnúť aj klientov ČSA, ktorí u spoločnosti nakúpili letenky za miliardu korún a doteraz ich nevyužili. Smutné na tom všetkom navyše je, že štát sa k pomoci nechystá. „Žiadnu špecifickú podporu pre skupinu SmartWings nepripravujeme,“ vyjadril sa na k danej téme minister dopravy, priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Der Mitteldeutsche Rundfunk o dramatickom vyostrení koronovej situácie na Slovensku

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info