fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Revízia výsledkov druhej svetovej vojny, diskreditácia oslobodzovacej misie Európy a jej hrdinov

Ivan Stepanovič Konev bol významný sovietsky generál ruského pôvodu počas druhej svetovej vojny. Od roku 1944 maršal Sovietskeho zväzu, dvojnásobný Hrdina Sovietskeho zväzu. Na snímke likvidácia jeho pamätníka v Prahe. Zdroj - TS MO RF

Prudké zhoršenie medzinárodnej situácie a informačná vojna proti Rusku komplikujú údržbu pamätníkov druhej svetovej vojny v Európe a hrobov hrdinov. Informoval o tom Valery Kudinskij z ruského ministerstva obrany.

Diskreditácia Červenej armády

„Prudké zhoršenie situácie, narušenie systému medzinárodného práva a cielená a veľmi intenzívna protiruská politika a otvorená informačná vojna proti Rusku nemohli inak ako negatívne ovplyvniť a skomplikovať zahraničné vojenské pamätné aktivity“,  vyhlásil Kudinskij.

Jeho slová odzneli za okrúhlym stolom v Rade federácie na tému Národné a medzinárodné skúsenosti s právnou reguláciou stavu vojenských pohrebísk a pamätníkov. Úradníkove vyjadrenia zaznamenal portál vpk.name.

Podľa neho Moskva sleduje a zaznamenáva rast protiruských akcií a rozširujúce sa pokusy o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny. Rusko vníma aj túžbu pripísať ZSSR a nacistickému Nemecku rovnakú vinu za rozpútanie vojny, čo je v rozpore so serióznymi historickými zdrojmi. Cieľom týchto snáh je aj diskreditácia oslobodzovacej úlohy Červenej armády, znevažovanie jej činov a obetí Sovietskeho zväzu.

Záchod namiesto sochy Koneva môže vyjsť Čechov draho

Informačná vojna proti Rusku

„Jedna z podôb revizionizmu dopadla na pamätníky a vojenské hroby, pretože sú viditeľným materiálnym dôkazom oslobodzovacej misie a činov sovietskeho ľudu,“ zdôraznil šéf rezortu.

Poznamenal, že napriek zložitej politickej situácii a úsiliu vedúcich viacerých krajín o izoláciu Ruska zostáva medzivládna spolupráca vo sfére vojenských pamätníkov na vysokej úrovni a neustále sa rozvíja .

Ruskí politici opakovane hovorili o informačnej vojne západných krajín proti Rusku. Ruský minister obrany Sergej Šojgu označil túto vojnu za „tvrdú a nekompromisnú“. Jedným z jej zámerov je prepisovanie histórie druhej svetovej vojny a pokusy o prekrútenie faktov.

Rusko trvá na obnovení pamätníka maršalovi Konevovi v Prahe

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info