fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Budaj k ruskému Sputniku: Teraz nie je reč o pozvaní vojsk, ale o nákupe vakcín, ide o ochranu životov

FOTO TASR - Martin Baumann
Minister životného prostredia Ján Budaj sa vyjadril k rokovaniu vlády, ktorá odmietla nákup očkovacej ruskej vakcíny Sputnik V: „Teraz nie je reč o pozvaní vojsk, ale o nákupe vakcín, ide o ochranu životov,“ napísal v statuse na FB.
O mne iste nepochybujte, pokračuje Budaj, že nezabúdam, ako smrdí čižma ruského okupanta odspodu. Musím ale uznať , že Sputnik sa dostal na stôl pre dva nespochybniteľné fakty :
1. Rast počtov chorých v nemocniciach, ktorý nezabrzdili – kvôli novým mutáciám – ani týždne v lockdown-e.
2. EÚ nedokázala ustrážiť hry sprostredkovateľov a výrobcov certifikovaných vakcín, dôsledkom čoho je, že pôvodne garantované množstvá vakcín z EÚ prídu neskôr,
Politická aj morálna zodpovednosť , píše Budaj, viedla ministra zdravotníctva k rozhodnutiu požiadať vládu o súhlas s nákupom ruskej vakcíny. Minimálne v množstve, aby sme preklenuli „vakcínové meškanie“ EÚ. „K jeho uzneseniu som navrhol , aby bola podmienkou registrácia Sputnika V. v liekovej agentúre EÚ, alebo našej domácej (ŠUKL),“ konštatuje minister.
Vyjadrenia členov vlády vyzerali nádejne. S iniciatívou ministra Krajčiho súhlasili SME RODINA, aj SAS, vrátane uvedenej úpravy. Strana Za ľudí ale dnes využila koaličné pravidlá a iniciatívu ministra Krajčiho vetovala. „Neposudzujem to, iba konštatujem. Matovič na to reagoval sľubom, že bude pokračovať v úsilí zvýšiť počty vakcín pre očkovanie proti COVID-19. Je to totiž očividne jediné východisko z pandémie,“ uzatvára J.Budaj

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info