fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína predbehla Ameriku ako najväčší obchodný partner Európskej únie

Ilustračné foto / Pixabay
Čína sa stala jedinou krajinou, ktorá v období pandémie podporila vývoz aj dovoz do Európskej únie. Vlani zosadila z trónu USA ako najlepšieho obchodného partnera bloku, informuje portál RT.

Podľa údajov zverejnených štatistickým úradom Európskej únie, Eurostatom, dosiahol dovoz z Číny do EÚ v roku 2020 383,5 miliárd EUR. Medziročne teda vzrástol o 5,6 percenta. Export sa zvýšil o 2,2 percenta a dosiahol 202,5 ​​miliardy EUR.

Zároveň došlo k výraznému poklesu obchodu s USA – historicky najdôležitejším obchodným partnerom Európy. Vlaňajší dovoz sa prepadol o viac ako 13 percent, zatiaľ čo vývoz európskeho tovaru do USA poklesol o viac ako osem percent. Výsledkom je, že USA už nie sú hlavnou obchodnou destináciou EÚ a nahradila ich Čína.

Koronavírus je čínska biologická zbraň, kázal arcibiskup Dominik Duka

Koronavírusová kríza zasiahla svetový obchod, pričom trh EÚ aj eurozóna utrpeli takmer 10-percentný pokles vývozu aj dovozu. Najnovšie údaje Eurostatu však naznačujú, že obchod medzi európskymi národmi a zvyškom sveta sa už začal zotavovať.

Aj keď dopad pandémie bude slabnúť, obchod medzi EÚ a Čínou sa bude ďalej rozširovať. V decembri sa Brusel a Peking dohodli na dlho rokovanej investičnej dohode, ktorá je oficiálne známa ako Komplexná dohoda o investovaní.

Zahraničie si všimlo Matovičovu atómovku: Po pretestovaní celej populácie majú najvyššiu úmrtnosť na svete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info