fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ako funguje Matovičova atómová zbraň? Nemci zaradili Slovákov medzi najviac infekčné národy

Matovič a jeho atómová zbraň proti COVID-19. Zdroj: FB / Igor Matovič

Nemecko zaradilo Slovensko medzi oblasti s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu. Na cestujúcich zo Slovenska do Nemecka sa vzťahuje zákaz osobnej prepravy leteckou, autobusovou, železničnou a lodnou dopravou, píše pravda.sk.

Do Nemecka len s testom

Obmedzenie platí od nedele 14. februára. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Výnimku zo zákazu vstupu majú občania Nemecka a cudzí štátni príslušníci s pobytom v Nemecku a preprava tovarov.

„Cestujúci z vysokorizikových oblastí a z oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu vrátane Slovenskej republiky musia už pred nástupom do lietadla, vlaku, autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka predložiť maximálne 48 hodín starý negatívny test,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Matovičov zmätok pokračuje: Starší nás počtom chorých, pritom je stále viac vyliečených

Desaťdňová karanténa

Zároveň sú všetci cestujúci prichádzajúci z rizikových, vysokorizikových či z oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu povinní nastúpiť do desaťdňovej karantény. Tú je možné predčasne ukončiť po negatívnom výsledku PCR testu, ktorý je možné podstúpiť najskôr po piatich dňoch.

Cestujúci majú tiež povinnosť prihlásiť sa pred cestou prostredníctvom digitálneho formulára a pri vstupe do Nemecka sa preukázať potvrdením v PDF formáte, ktoré dostanú po kompletnom vyplnení požadovaných údajov. Rozhodnutie platí bez výnimky aj pre cestujúcich, ktorí prekonali COVID-19 alebo absolvovali očkovanie.

Negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 48 hodín sa bez výnimky musia preukázať aj osoby, ktoré prepravujú tovar cestnou, železničnou alebo leteckou dopravou. Rovnako sa na nich vzťahuje povinnosť registrácie prostredníctvom digitálneho formulára. Pri vstupe do Nemecka majú povinnosť preukázať sa potvrdením v PDF formáte.

Od nedele 14. februára Nemecko zavádza hraničné kontroly na hraniciach s Českou republikou a s Rakúskom. Je preto potrebné počítať s dlhšími čakacími lehotami. Zákaz vstupu do Nemecka pri ceste osobným motorovým vozidlom sa tak vzťahuje aj na cestujúcich prichádzajúcich z Česka a Rakúska.

Taraba: Odvolať Krajčího? Odvolať Cigánikovú? Áno, oboch!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info