fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kolíkovej súdnu mapu podporil až jeden sudca

Mária Kolíková / Fotokoláž (via TASR)

Na výzvu členky Súdnej rady SR a sudkyne Krajského súdu Marcely Kosovej, aby sa vyjadrili, či súhlasia so súdnou mapou, zareagoval iba jeden sudca, informuje sme.sk. Justičná reforma ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej je tak v troskách.

Priestor na vyjadrenie názoru

„Od 8. februára mali sudcovia možnosť deklarovať súhlas s novou súdnou mapou podpisom pod text, ktorý obsahuje základné argumenty ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej,“ uviedla Kosová.

Napriek tomu, že s mapou nesúhlasí, bola za to, aby sa poskytol priestor na vyjadrenie aj sudcom, ktorí súhlasia. „Keďže som bola do súdnej rady zvolená 611 sudcami, z ktorých nie každý má rovnaký názor na tento materiál ako ja, považovala som za povinnosť poskytnúť sudcom priestor na vyjadrenie,“ dodala.

Fico: Lipšicov prokurátorsky sľub do rúk B.Kollára je aktom poníženia Slovenska

Prevážili Právnici za právny štát

„Jeden sudca uviedol, že s navrhovanou súdnou mapou vyslovil súhlas. Podpis pod vyhlásenie však nepripojil. Vyhlásenie bolo odoslané ministerke spravodlivosti Kolíkovej aj s podpisom sudcu,“ objasnila Kosová.

Vo vyhlásení sa okrem iného uvádza, že podpísaní sudcovia súhlasia s návrhom súdnej mapy a sú presvedčení, že navrhovaná zmena zabezpečí deklarované ciele.

Kosová je nielen kritičkou súdnej mapy, ale aj signatárkou výzvy Právnici za právny štát. V nej sudcovia a právnici kritizujú mapu a vyzývajú na dôsledné zachovávanie princípov právneho štátu. Výzvu podpísalo 430 sudcov, advokátov a príslušníkov právnických profesií.

Žilinka po Lipšicovom sľube: Budem vás kontrolovať, aby tu neboli rovní a rovnejší

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info