fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Boris Kollár chce skrátiť kolúznu väzbu. Nie je vylúčené, že sa tým pripravuje na najhoršie

Screenshot videa / Facebook / Boris Kollár)

Predseda parlamentu Boris Kollár chce skrátiť kolúznu väzbu na šesť mesiacov tak, aby základná lehota trvala tri mesiace a bude ju možné predĺžiť maximálne o ďalšie tri. Uviedol to v nedeľnej relácie TA3 V politike.

Najprísnejšie podmienky sú v kolúznej väzbe a Boris Kollár tvrdí, že na jej neprimeranú dĺžku nás už upozornila aj Európska únia. „Nie je správne, aby čokoľvek sa udeje, to stálo ľudský život. U nás v tejto ťažkej väzbe na samotke môžete byť roky, kdežto v Českej republike to sú tri mesiace,“ uviedol.

Podľa informácií HD však môžu stáť za Kollárovou iniciatívou obavy z toho, že ho dobehne minulosť. Predseda parlamentu a Sme rodina mal obchodné vzťahy sa viacerými predstaviteľmi slovenského podsvetia. Bol v úzkom styku so zavraždenými bossmi Petrom Steinhübelom, Petrom Čongrádym, Eduardom Diničom. V styku bol aj s Jurajom Ondrejčámkom alias Piťom, ktorý si odpykáva dlhoročný trest za sériu vrážd.

Ďalšie diletantstvo právnych expertov koalície? Lipšic nespĺňa ďalšiu podmienku na špeciálneho prokurátora (Peter Suchý)

Zákon pozná tri typy väzby. Úteková väzba má zabrániť obvinenému utiecť pred trestným konaním. Druhý typ väzby má zabrániť obvinenému v pokračovaní trestnej činnosti a tretia je kolúzna, jej účelom je obvinenému prekaziť ovplyvňovanie svedkom a spoluobvinených. Je možné uvaliť rôzne kombinácie jednotlivých typov väzby, dokonca aj všetky tri naraz.

„Navrhujeme tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace. Šesť mesiacov je dosť na to, aby vyšetrovatelia a prokurátori dokázali urobiť všetky potrebné úkony,“ vyhlásil predseda parlamentu Kollár v súvislosti so skrátením kolúznej väzby.

V tomto type väzby prišiel o život bývalý policajný prezident generál Milan Lučanský, neúspešne sa pokúsila o samovraždu bývalý štátna tajomníka Monika Jankovská. A v priebehu víkendu si siahol na život na slobode kajúcnik Fratnišek Böhm.

Vo všetkých troch prípadoch stíhanie sprevádzali masívne úniky z vyšetrovacieho spisu a nerešpektovanie prezumpcie neviny médiami. Pozorovatelia v tejto súvislosti upozornili, že riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský z Kollárovej Sme rodina má vytvorené kontakty s mnohými médiami, ktoré sú zodpovedné za uverejňovanie najväčšieho počtu únikov z vyšetrovacích spisov.

Víťazstvo Kežmarčanov. Poukázali na chaos v číslach hospitalizovaných a vniesli do toho zdravý rozum

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info