fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Zvolenie Lipšica za špeciálneho prokurátora je kontroverzné, píšu zahraničné médiá

Daniel Lipšic / Fotokoláž (via TASR)

Zvolenie Daniela Lipšica špeciálnym prokurátorom poslancami Národnej rady si všimli aj zahraničné médiá. Nie všetky ale zdieľajú rovnaký názor s našimi zákonodarcami.

Okolo voľby špeciálneho prokurátora bolo u nás pomerne rušno. Politikom z opozície prekážalo najmä meno jedného kandidáta, ktorým bol Daniel Lipšic. Okolnosti jeho voľby, ale aj jeho kontroverznú minulosť, si všimli aj médiá v zahraničí. Portál aktuality.sk priniesol niekoľko ich reakcií.

Má vzťahy so súčasnými vládnucimi politikmi, čo je v konflikte záujmov

Daniel Lipšic mal troch veľmi schopných protikandidátov. Jeho výber za špeciálneho prokurátora je vskutku kontroverzný a vôbec nie je zaručené, že by bol z tej štvorice najvhodnejší, pretože mal ku svojim voliteľom najužšie vzťahy. Lipšicovo zvolenie za špeciálneho prokurátora preto pôsobí tak, ako keby si ho chcela vládna koalícia na toto miesto dosadiť. Podozrivo rýchle totiž získal bezpečnostnú previerku čo dáva tomuto dojmu reálny základ. Zvolenie Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora preto označujú niektoré zahraničné média za „kontroverzné“. Portál Euractiv.com ako dôvod tejto kontroverznosti považuje skutočnosť, že Lipšic má vzťahy so súčasnými vládnymi politikmi z minulosti, čo môže spôsobiť „konflikt záujmov“. Rakúska tlačová agentúra APA v článku Die Presse s nadtitulkom „lex Lipšic“ označuje jeho zvolenie za „sporné“ a pripomína, že pred voľbou musela „štvorčlenná koalícia vedená populisticko-konzervatívnym premiérom Matovičom zmeniť zákon, aby vôbec mohol kandidovať.“

Harabin: Lipšic nemá justičnú ani prokurátorskú skúšku, ako môže byť špeciálny prokurátor?

Lipšic totiž nebol prokurátorom, čo zákon pôvodne vyžadoval. Verejnoprávna Česká televize pripomína, že Lipšic v minulosti na priechode pre chodcov zrazil dôchodcu a podľa opozície má blízke vzťahy ku koalícii. „Lipšic má blízko k premiéru Igoru Matovičovi a dalším činitelům vládních stran – při volbě v parlamentu byl proto favoritem,“ konštatuje autor. Za problematickú považuje aj jeho minulosť advokáta. „Podle expertů ho minulost advokáta může dostat do střetu zájmů. Úřad navíc řeší korupční skandály z období vlády Smeru-SD. S Lipšicem v čele se může stát snadným terčem,“ uvádza web Českej televízie. Hlavnou úlohou Lipšica preto podľa nej zostáva, aby o svojej dôveryhodnosti i očiste justície presvedčil celé Slovensko.

Lipšic je vo výkone trestu, intímne komunikoval so Zsuzsovou a je právnikom Penty, hovorí Fico

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info