fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin verí, že sa Rusko vysporiadalo s Covidom lepšie ako všetci ostatní

Ruský prezident Vladimír Putin.
Vladimír Putin / TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že sa očakávalo, že Rusko nebude schopné s pandémiou koronavírusu nič robiť. Avšak Ruská federácia sa s ním, podľa Putina, vyrovnala lepšie ako ostatné krajiny, informuje portál sputnik.cz.

„Najprv boli domnienky o tom, že v podstate s tým koronavírusom nezmôžeme vôbec nič. Vychádzali z toho, že sme nikto a nedôležití. Ale my sme sa zmohli. A lepšie ako ostatné krajiny,“ uviedol na stretnutí s ruskými médiami. Putin zdôraznil, že najobjektívnejším ukazovateľom je počet prípadov na 100 tisíc ľudí.

„Osobné ochranné prostriedky sme začali vyrábať v 20-krát vyššej produkcii ako na začiatku pandémie.  Mobilizácia celého zdravotníckeho systému, mobilizácia priemyslu sa ukázala neporovnateľne vyššia ako v iných európskych krajinách a USA. Tam došlo jednoducho ku kolapsu,“ dodal.

Rusko je vďaka vakcíne politickým víťazom pandémie, priznal francúzsky politológ

Vysvetlil, že úroveň zdravotníctva a priemyslu je vysoká, rovnako tak sú pozoruhodné aj výsledky. Zároveň poznamenal, že aj napriek tomu je „v Rusku v tejto sfére dosť problémov“.

„Viem o týchto problémoch, viem, že ležali na chodbách ľudia v nemocniciach. Všetko to viem. Napriek tomu je situácia lepšia ako na iných miestach,“ dodal prezident.

Ruské vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva v januári vydalo povolenie na vykonanie klinických testov ruskej vakcíny Sputnik Light. Šéf Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev povedal, že Sputnik V nie je iba jeden preparát, ale celá očkovacia platforma.

Vedci našli možného vinníka za „mozgovú hmlu“ po Covid-19

Nový produkt bude podľa jeho slov zameraný hlavne na vývoz do zahraničia, tam, kde sú veľké ohniská nákazy koronavírusu. V Rusku sa bude na účely očkovanie využívať prevažne vakcína Sputnik V.

Očkovanie v Rusku sa začalo v decembri. Putin nariadil hromadné očkovanie už od 18. januára. Teraz sa občania Ruska môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu vakcínou Sputnik V. Vakcína bola zaregistrovaná 11. augusta ako prvá vakcína proti koronavírusu na svete.

Vakcína Sputnik V bola vyvinutá v Gamalejovom ústave v spolupráci s Ruským fondom priamych investícií na základe ľudských adenovirových vektorov, čo sa považuje za preverenú metódu. 

Covid dostane pod kontrolu nový liek na jeseň, predpovedá libanonská jasnovidka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info