fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kollár chce kolúznu väzbu skrátiť na maximálne 6 mesiacov. Zabráni to ďalším samovraždám?

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár / TASR - Martin Baumann

Predseda parlamentu Boris Kollár v relácii TA3 V politike uviedol, že kolúzna väzba – ktorá má brániť ovplyvňovaniu svedkov a mareniu vyšetrovania – by mala trvať maximálne tri plus tri mesiace. Tento čas je podľa neho dostatočný na to, aby vyšetrovatelia a prokurátori stihli zabezpečiť potrebné dôkazy. Informáciu priniesol portál aktuality.sk. 

Sme rodina, podľa neho, už vraj takýto návrh pripravuje. Ministerka Mária Kolíková zo strany Za ľudí je, podľa Kollára, pripravená sa touto témou zaoberať.

 

Kollár, ako píšu aktuality.sk, zdôraznil, že zachovanie útekovej aj pokračovacej väzby je potrebné. Platí to podľa neho aj pre najprísnejšiu kolúznu väzbu.

„Nie je správne, aby čokoľvek sa udeje, to stálo ľudský život. U nás v tejto ťažkej väzbe na samotke môžete byť roky, kdežto v Českej republike to sú tri mesiace,“ uviedol príklad Kollár. Aj EÚ nás upozornila na to, že dĺžka našej kolúznej väzby nie je podľa jej štandardou.

„Navrhujeme tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace. Šesť mesiacov je dosť na to, aby vyšetrovatelia a prokurátori dokázali urobiť všetky potrebné úkony,“ vyhlásil predseda parlamentu.

 

JUDr. Lukáš Machala: „Slovensko je nacistický experimentálny tábor“

Aktuality.sk uvádzajú, že aj sudca bratislavského krajského súdu Peter Šamko na Právnych listoch upozornil na prípady, kedy sú obvinení vo väzbe dlhé mesiace aj po vypočutí kľúčových svedkov. Súdy pritom argumentujú rizikom, že by svedkovia mohli zmeniť výpoveď na hlavnom pojednávaní.

Otázka kolúznej väzby a jej dĺžky a prísnych pravidiel sa otvorila koncom minulého roka po tom, čo v prešovskom ústave na výkon väzby spáchal samovraždu bývalý šéf polície Milan Lučanský, ktorý bol pôvodne obvinený z korupcie po akcii Judáš.

Mária Kolíková sa však, podľa Aktualít, v debatách kolúznej väzby zastáva. Považuje ju za dôležitý prvok v právnom systéme. No pod tlakom udalostí aj ona prichádza s úvahami, ako by sa kolúzna väzba mohla meniť. Obmedzovať by sa podľa nej dalo jej trvanie, no hlavne chce motivovať orgány činné v trestnom konaní, „aby uskutočnili všetky úkony čo najskôr, k tomu si viem predstaviť zmysluplnú debatu“, povedala pred mesiacom v rozhovore pre portál denníka Sme.

 

Harabin: Na samovraždu Böhma existujú dva možné motívy, mal výčitky svedomia, alebo bol vydieraný!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info