fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Hlavný odborník si myslí, že použitie ivermektínu nám získa kontrolu nad pandémiou 

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD., hlavný odborník na anesteziológiu poskytol svoje stanovisko k užívaniu ivermectínu (IVM) pre lekarskenoviny.sk. Viacero odborníkov už niekoľko týždňov upozorňuje na to, že v boji s koronavírusom by mohol tento liek, ktorý bol pôvodne určený na boj s parazitmi, pomôcť

Firment očakáva, že Ivermectin pomôže pri zmierňovaní príznakov, znižovaní vylučovania vírusu pacientmi a urýchli prepúšťanie hospitalizovaných pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Podľa slov odborníka, v laboratórnych štúdiách IVM preukázal aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti aj proti SARS-CoV-2.

„Antivírusová aktivita IVM nie je celkom jasná. Predpokladá sa však, že IVM brzdí prenášanie vírusových bielkovín do jadra hostiteľskej bunky. Bez IVM vírusy tento importín ovplyvnia tak, že zosilnia infekciu potlačením antivírusovej odpovede hostiteľa. Okrem toho, in vitro IVM blokuje pripojenie spike proteínu SARS-CoV-2 vírusu na bunkovú membránu hostiteľa,“ popisuje lekár.

Viaceré kontrolované klinické štúdie z mnohých centier a krajín na celom svete hlásia konzistentné a výrazné zlepšenie výsledkov liečby COVID-19, ak bol do nej začlenený ivermectin. Väčšina týchto štúdií pochádza z menej vyspelých krajín a preto ich mnohí nepovažujú za dostatočné, preto liek nie je zaradený do štandardnej liečby COVID-19 vo vyspelých štátoch sveta.

Na COVID-19 Remdesivir alebo Ivermectin? Mudr. Piják a Mesík v tom majú jasno

„Široké použitie ivermektínu viedlo k významnému zníženiu prípadov rozvinutého ochorenia a úmrtnosti, ktoré sa v regiónoch, kde sa používa, blížili až k predpandemickým úrovniam. Ako ukazujú výsledky v týchto štúdiách, ivermektín by mohol byť dôležitou a možno život zachraňujúcou súčasťou liečebnej stratégie pri dosahovaní získania kontroly nad pandémiou.“

IVM aj na Slovensku

Firment víta, že liek bude dostupný už aj na Slovensku. Očakávajú, že pomôže pri zmierňovaní príznakov, znižovaní vylučovania vírusu pacientmi a urýchli prepúšťanie hospitalizovaných pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Lekári ale k potenciálnym účinkom IVM pristupujú opatrne.

„Ak sa používa IVM pri liečbe COVID-19, nikdy nie ako samostatný liek, ale vždy v kombinácii s ostatnou liečbou. (!) Niektorí autori však IVM považujú v stratégii liečby za kľúčový. O prípadných interakciách s liekmi, ktoré sa novo zaraďujú do liečby COVID-19, je potrebné poradiť sa s infektológom,“ zdôrazňuje lekár.

Dodáva, že dávkovanie IVM v liečbe COVID-19 by malo byť v závislosti od závažnosti ochorenia.

Belousovová: Ivermektín má smolu, že je lacný

Firment upozorňuje aj na to, že je potrebná opatrnosť pri jeho podávaní liečiva u žien v prvom trimestri tehotenstva a u dojčiacich. Zvýšená opatrnosť sa odporúča aj u pacientov s vekom vyšším ako 65 rokov a to v súvislosti s tým, že v tejto vekovej kategórii je možné predpokladať zvýšený výskyt ochorení častých vo vyššom veku a zníženej výkonnosti srdca, obličiek a pečene, kde liek metabolizuje.

Vedľajšie účinky

Čo sa týka vedľajších účinkov, je IVM podľa odborníka vo všeobecnosti pomerne dobre znášaný.

„Popisované sú nevoľnosť a vracanie, účinky na CNS (bolesti hlavy, horúčka závraty, ospalosť, nespavosť, ataxia, únava), tachykardia, vyrážky, svrbenie, edém kože, eozinofília, reakcie z precitlivenosti, zvýšené pečeňové transaminázy a astmatické záchvaty. Toxické účinky IVM na parazity sa vysvetľujú poškodením nervových štruktúr parazitov, čím v tele hostiteľa odumierajú. Dôležité je to, že u cicavcov IVM nepreniká hematoencefalickou bariérou, teda neprechádza z krvi k mozgovým bunkám, preto tam toxicky nepôsobí. Vyššie uvedené vedľajšie účinky sú však zaznamenávané pri liečbe črevných parazitov ivermectínom a predpokladá sa, že časť z nich môže byť vyvolaná usmrtenými telami týchto parazitov,“ uvádza lekár.

Krajčí pri novej covidmape zavádza a zverejňuje neoverené dáta, tvrdí poslanec

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info