fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Virológ Klempa: Československý kmeň koronavírusu neexistuje

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Virológ Boris Klempa vyvracia informáciu, že na našom území sa rozmohol akýsi československý kmeň koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Spresňuje, že na území Slovenska a Česka je už od decembra prítomný kmeň, ktorý sa podobá na britský.

Pred štyrmi dňami sa na webe virological.org objavila slovenská štúdia, na základe ktorej sa začalo hovoriť o prítomnosti nového česko-slovenského variantu koronavírusu. O mutácii informovali aj niektoré médiá a označili ju za novú a nebezpečnú československú mutáciu vírusu, porovnateľnú s britskou, informuje sme.sk.

Klempa je autorom štúdie a na otázku, ako je to novým kmeňom koronavírsu, Klempa odpovedal: „Hovoríme to už niekoľko týždňov. Úrad verejného zdravotníctva povedal, že už v decembri sme tu mali 57 percent anglického kmeňa. Ukazujeme, že v skutočnosti veľká časť z nich nebola anglický kmeň, ale variant, ktorý mu bol iba podobný.“

Štát tvrdí, že v Kežmarku je v nemocnici 95 ľudí s Covidom, Kežmarok vie o jedenástich.

Virológ hovorí, že aj keď sa štúdia dostala do médií len pred niekoľkými dňami, nejde o žiadnu novinku. Ide o dáta získané v novembri a decembri počas plošného testovania, napríklad z oblasti Trenčína.

„Podľa novších výsledkov z januára a februára vieme, že anglický variant začína u nás dominovať a vytlačil tento variant, ktorý bol u nás a najmä na západnom Slovensku vo veľkej miere na jeseň. V tejto chvíli je jeho zastúpenie oveľa nižšie, pretože anglický kmeň prevláda,“ vysvetlil Klempa.

Sulík: Buď odškodnime prevádzky, alebo ich otvorme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info