fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nicholsonová: „Nie je miliarda, ako miliarda, Veronika“

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Foto: SITA/Branislav Bibel

Spor o eurofondy v koalícii pokračuje. Lucia Ďuriš Nicholsonová reagovala na slová ministerky Veroniky Remišovej o tom, že peniaze z eurofondov presunula tak, ako bolo potrebné. Práve za to, že tak neurobila, ju včera europoslankyňa Nicholsonová kritizovala. Následne večer na facebooku svoju kritiku potvrdila a rozmenila na drobné.

„Každé jedno moje slovo na dnešnej tlačovke bolo pravdivé. Veronika Remišová hovorí o iných peniazoch, alokovaných z iných fondov. Nazvala ma klamárkou, ale v takom prípade klame Európska Komisia a jej zástupcovia,“ píše europoslankyňa a dodáva: „Nie je miliarda ako miliarda, Veronika, ale tu nejde o nás. Ide o tých, ku ktorým sa tieto peniaze majú čo najrýchlejšie dostať.“

Túto lavínu, podľa nej, spustili podnety ľudí, ktorí prepadávajú cez sito štátnej pomoci. Nicholsonová napísala  premiérovi list, kde menuje návrhy na zlepšenia a informácie sa sypali ďalej.

Europoslankyňa zostala odpoveďou prekvapená. „V Európskom parlamente od začiatku krízy veselo schvaľujeme ďalšie a ďalšie miliardy, len aby som sa potom dozvedela, že štátna pomoc musí ísť už niekoľko mesiacov zo štátneho rozpočtu. A o tieto rozpory som sa začala zaujímať. Základné posolstvo dnešnej TB nebol útok na Veroniku Remišovú a je mi ľúto, ak to tak vyznelo. Bola to zúfalá výzva na zlepšenie, pretože nám hrozí, že o eurofondy znovu prídeme. Najmä kvôli dedičstvu bývalej vlády, ale aj dnešným rozhodnutiam, ak uprednostňujeme rezortizmus pred záujmom všetkých.

 

 

 

Matovič nerozumie cigáneniu voči vlastným kolegom v koalícii

 

V Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFRR), ktorý vraj Slovensko skôr nečerpá ako čerpá ostalo nezazmluvnených zhruba 1,8 miliardy EUR, ktoré sme mohli ľubovoľne presunúť na fondy medzi Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond a Kohézny fond. Je to, podľa nej, dedičstvo SMERu a len ťažko vraj doženieme za tri roky to, na čo sme mali sedem rokov.

„Veď posúďte sami – za menej ako tretinu času, ktorý nám ostáva máme vyčerpať 70 percent zdrojov,“ píše Nicholsonová.

A pokračuje vo vysvetľovaní: „Na tlačovej besede moja výhrada smerovala výlučne k tomu, že sme dostatočne nevyužili flexibilitu v rámci štrukturálnych fondov, ktorú bolo možné využiť iba do konca roku 2020. Dostali sme jedinečnú možnosť – z nečerpaného a neefektívneho fondu presunúť 1 miliardu na Schémy udržania zamestnanosti alebo odmeny pre pracovníkov v prvej línií. Mohli sme tak urobiť výlučne do konca decembra a tlačila na to aj Európska komisia. Neurobili sme tak, premrhali sme jedinečnú možnosť minút miliardu tam, kde to potrebujeme. Namiesto toho je zabetónovaná vo fonde, ktorý dlhodobo nedokážeme efektívne čerpať. Ja osobne sa snažím z mojej pozície predovšetkým zachraňovať ľudí, ktorí sa nám jeden po druhom prepadávajú zo zlých podmienok až do chudoby.“

Milióny presunuté na Kurzarbeit sú už vraj dávno minuté a  čerpania eurofondov budeme musieť zaťažovať štátny rozpočet.

„Pristupujme ku každému ďalšiemu balíku eurofondov ako k novému “plánu obnovy” a nie iba víťazstvu konkrétneho ministra. Niekoľkonásobne viac čerpať nedokážeme v horizonte dvoch rokov, tak buďme realisti a presuňme všetko tam, kde to minúť dokážeme.

Vláda sa podľa europoslankyne Nicholsonovej vykašľala na miliardu eur. Prepásla termíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info