fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vláda sa podľa europoslankyne Nicholsonovej vykašľala na miliardu eur. Prepásla termíny

Lucia Ďuriš Nicholsonová / Fotokoláž HD (via TASR)

Slovensko z Európskeho fondu regionálneho rozvoja nevyčerpalo miliardu eur, ktorá bola naprogramovaná ešte v predchádzajúcom rozpočtovom období.

 

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej, europoslankyne za SaS a predsedníčky Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci za to môže súčasná vláda, reprodukuje jej vyjadrenia z tlačovej besedy portál ekonomika.pravda.sk. Tieto financie sa údajne dali presunúť do Európskeho sociálneho fondu, v súčasnosti to však už nie je možné.

„Ako zodpovedná vláda by sme sa mali vysporiadať s tým, čo v špajze máme. Teda s peniazmi z predchádzajúceho rozpočtového obdobia,“ povedala Nicholsonová. Tieto peniaze sme pritom mohli podľa nej využiť na podporu ľudí, ktorí prišli pre pandémiu koronavírusu o prácu, na podporu kurzarbeitu, na podporu schém pomoci či na odmeny pracovníkov, ktorí bojovali voči pandémii v prvej línii. Dnes to už však možné nie je, pretože realokácia prostriedkov z fondu bola možná len do konca minulého roka.

Podľa Nicholsonovej sme v čerpaní eurofondov na tom veľmi žalostne najmä chybou predošlej vlády a sme na chvoste členských krajín EÚ i medzi krajín Vyšehradskej štvorky. Za neminutú miliardu eur však môže súčasná garnitúra. „Európska komisia dvakrát intervenovala u slovenskej vlády, aby peniaze presunula tam, kde ich potrebujeme,“ hovorí Nicholsonová. Zároveň vyzvala vládu, ako aj samosprávy, aby sa spoločnými silami pokúsili zachrániť zvyšné štyri miliardy eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ktoré sa však už presúvať do iného fondu nedajú. Píše portál ekonomika.pravda.sk.

Ďuriš Nicholsonová v liste Matovičovi: Ľudia sa začínajú báť rozhodnutí ich vlastnej vlády viac ako Covidu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info