fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Analytici: Nechajte deti a rodičov spolu doma venčiť psov

Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube (printscreen FMFI UK)

Premiér Matovič mal tlačovku. Povedal, že treba zachrániť každý život, aj v poslednom okrese. Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu mu však dali aj skutočný návod, ako na to. Rozhodne nenútiť ľudí, aby sa pre nezmyselný test nakazili v dlhom rade a deti a rodičov treba nechať doma spolu venčiť psa. 

„Dnes sme počuli, že treba zachrániť každý život aj v poslednom okrese. V TOM POSLEDNOM OKRESE pri existencii UK B117 vírusu o 10 dní nechcete v mraze do šór vyhnať negatívnych občanov, lebo sa tí, čo sa nemuseli, nakazia a je pravdepodobné, že viac ľudí nanovo nakazíte, ako zistíte z už nakazených pozitívnych,“ píšu na facebooku Dáta bez pátosu.

Podľa nich treba aj v zelených okresoch testovať. Avšak ľudí mobilných, dochádzajúcich do závodov, úradov, šoférov, predavačky, poštárky. Skrátka ľudí 1. línie.

„Nechajte zlockdownovaných rodičov a ich deti na pokoji doma a nechajte ich spolu v rámci domácnosti venčiť psa alebo venčiť sa v prírode bez kontaktu s inými.“

Situácia v Piešťanoch je zlá. Otvárať školy majú zakázané, o stovku detí sa nemá kto postarať

Dôležitá je dôsledná izolácia. To je však na Slovensku zásadný problém. „Téme dôsledného karantenizovania, zákazu vychádzania a izolácii sa vedenie pandémie dostatočne nevenuje. Pokyny nezaznievajú jasne a hlasne, kontrola po testoch neexistuje. Všetko je postavené na dobrovoľnosti registrácie. Izolovaným sa nedostáva dostatočnej pomoci od štátu, pomoci pri dodávkach potrebných potravín, liekov a hygieny.“

No a rovnako sa vraj nedostatočná pozornosť venuje diagnostike, povinnému meraniu teploty, detekovaniu príznakov a testovaniu do výroby, prevádzok služieb (obchodov) a na stavby dochádzajúcich pracovníkov.

„Následné trasovanie okolia infikovaných tiež nie je dostatočné a okamžité. Ideme do 6. týždňa lockdownu a podobne ako v iných krajinách po 5 – 8 týždňoch lockdownu klesli počty pozitívnych, hospitalizovaných, ťažkých stavov a stúpli počty očkovaných. Tieto 4 DOBRÉ správy má aj Slovensko. Buďme trpezliví. Dobre bude,“ končia svoj polnočný status mierne optimisticky analytici Dát bez pátosu.

Matovič chce od Sulíka vedieť, prečo nie sú nakúpené testy na testovanie detí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info