fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zabudnite na SU – 57. Prichádza čosi oveľa ničivejšie – Mig – 41, varujú americkí odborníci

MIG-41, skica, zdroj YouTube (@Canal Conocimiento Militar)

Military Watch  sa zaoberá dôveryhodnou a dôkladnou analýzou vojenských systémov a technológií po celom svete. Najnovšie varuje – práce na ruskom projekte MIG – 41 treba brať vážne skôr, ako sa dostane do vzduchu či dokonca do vesmíru.

Ruská stíhačka Su-57 Felon je jednou z prvých na svete, ktoré integrujú technológie šiestej generácie. Týka sa to aj motorov Saturn 30 – údajne najvýkonnejších zo všetkých motorov pre stíhačky na svete, ako aj laserových zbraňových systémov, umelej inteligencie a spolupráce s dronmi Ochotnik. Military Watch však upozorňuje, že kým Su – 57 sú vážnym konkurentom pre americké stroje šiestej generácie FX a britské Tempest, MIG – 41 je už teraz ďaleko pred nimi. Viac informácií k téme ponúkol militarywatchmagazine.com.

„Zatiaľ čo Su-57 a jeho očakávané varianty sú stíhačky „ťažkej váhy“ a očakáva sa, že nahradia veľkú časť flotily ruských vzdušných síl štvrtej generácie ako sú Su-27, Su-30, Su-33 a Su- 35, MiG-41 bol navrhnutý tak, aby nahradil celkovo kvalitnejší a výkonnejší dizajn štvrtej generácie – MiG-31 Foxhound.“ Píše citovaný zdroj.

Pritom Foxhound vo svojej najvyspelejšej podobe ako MIG-31BSM sa ešte donedávna považoval za najbojovnejšie lietadlo ruských vzdušných síl, najmä z hľadiska bojových schopností vzduch-vzduch. Foxhoundi držali toto prvenstvo takmer 40 rokov od roku 1981, keď vstúpili do služby.

Sci-fi je realitou, Rusi začali práce na stíhačke MIG-41, schopnej bežne operovať aj vo vesmíre (video)

„Výkon MiG-31 v bojoch mal v ruských vzdušných silách vážnu konkurenciu iba zo strany iSu-35 Flanker – pokročilého predchodcu Su-57, ktorý sa k letectvu začal pripájať až v roku 2014. Vylepšenia MiG-31 sú napriek tomu značné, vrátane indukcie radaru Zaslon-M, rakiet vzduch-vzduch R-37, nadzvukových balistických rakiet Kindžal, anti-satelitných rakiet a nových systémov elektronického boja a avioniky.“ To podľa portálu militarywatchmagazine.com už teraz aj Migy – 31 zaraďuje medzi prostriedky „hviezdnych vojen“.

Neočakáva sa, že MiG-41 sa bude vo veľkom predávať v zahraničí, ak bude vôbec ponúkaný. Ide o mimoriadne utajovaný projekt. Nové lietadlo bude vysoko nadzvukové a schopné prevádzky v blízkom vesmíre a bude klásť väčší dôraz na vesmírnu vojnu. MiG-41 by mal nasadiť novú generáciu vzduch-vzduch zbraní a zatiaľ čo R-37 používaný stíhačmi Foxhound má v súčasnosti dosah 400 km a nesie veľké 60 kg bojové hlavice, rakety nového stíhača budú pravdepodobne podstatne rýchlejšie a budú mať dolet bližšie k 600km. Nové rakety vzduch-vzduch pre MiG-41 by mali byť schopné prekročiť rýchlosť Mach 14.

Na Kindžaly konkurencia ešte dlho mať nebude, tvrdí prezident Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info