fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

WHO skúma v Číne jaskyne netopierov. Covid tu totiž mohol byť už roky

netopier
Ilustračný obrázok / pixabay
Člen tímu WHO vo Wu-chane uviedol, že je potrebné vysledovať genetické prvky Covidu-19 v netopierích jaskyniach. Tím WHO totiž zvažuje možnosť, že vírus sa tu vyskytoval dlho predtým, ako bol prvýkrát identifikovaný, informuje portál RT.

Peter Daszak, zoológ a odborník na choroby zvierat, vo štvrtok uviedol, že tím vyšetruje niekoľko scenárov, z ktorých niektoré „vyzerajú pravdepodobnejšie“.

Tím sa chce dozvedieť, či náhodou nebol vírus v obehu dávno predtým, ako ho vedci identifikovali vo Wu-chane koncom roka 2019. „Na to sa naša skupina veľmi intenzívne zameriava. Chce zistiť, aká úroveň prenosu z komunity sa mohla stať skôr,“ uviedol Daszak.

„Skutočnou prácou, ktorú tu robíme, je vysledovanie prvých prípadov späť do zvieracej ríše, čo je oveľa komplikovanejšia cesta. Mohlo to byť o mnoho mesiacov, či dokonca rokov skôr.“

Boris Kollár sa konečne vyjadril ku konfliktu v nemocnici. „Tá sestra po mne vrieskala ako pavián“

Daszak sa tiež podieľal na prácach zameraných na vysledovanie pôvodu syndrómu závažného akútneho respiračného syndrómu (SARS) v rokoch 2002–2003, kedy bol vírus najskôr zistený v kolónii netopierov v juhozápadnej provincii Yunnan.

„Ak sa chystáme nájsť pravý pôvod v prírode, je potrebné vykonať podobný výskum. Tento druh práce pri hľadaní pravdepodobného zdroja u netopierov je dôležitý, pretože ak nájdete zdroje týchto smrteľných vírusov, môžete znížiť kontakt s týmito zvieratami,“ dodal Daszak.

„Takto to už nejde. K otvoreniu škôl potrebujeme pokyny, nie štyri brífingy denne,“ hromží primátorka Zvolena

Odborníci WHO v súčasnosti v Číne vyšetrujú zdroj Covid-19 a v nedeľu navštívili mokrý trh vo Wu-chane. Všeobecne sa tvrdí, že čínsky mokrý trh bol prostredím, kde Covid-19 prvýkrát prešiel na človeka. Vedci stále skúmajú množstvo teórií týkajúcich sa pôvodu vírusu.

V utorok Peking požiadal Washington, aby vyzval WHO na vykonanie testov vysledovateľnosti v USA, s odvolaním sa na skutočnosť, že americké úrady tam našli protilátky na Covid-19 pri darovaní krvi už v decembri 2019.

Psy vedia odhaliť Covid s úspešnosťou 94 percent

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info