fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Britský variant Covidu opäť zmutoval. Je odolnejší voči vakcínam, tvrdia vedci

Ilustračný obrázok / Reuters
Britský vedec varoval pred „znepokojujúcou“ a „spontánnou“ mutáciou britského variantu Covid-19, ktorá môže mať vplyv na účinnosť momentálne používaných vakcín, informuje portál RT.

„Mutáciu, ktorá spôsobuje najväčšie znepokojenie, nazývame E484K. Spontánne sa vyskytla v niektorých častiach krajiny,“ uviedol v utorok ráno pre rádio BBC Calum Semple, člen Vedeckej poradnej skupiny pre mimoriadne situácie.

Julian Tang, virológ na univerzite v Leicesteri, uviedol, že mutácia je znepokojujúca, ale nie neočakávaná.

„Získanie mutácie E484K môže byť spôsobené rekombináciou s jedným z juhoafrických / brazílskych variantných vírusov, ktoré mohli koinfikovať rovnakú bunku – ako vidíme pri rôznych chrípkových vírusoch -, ale u koronavírusov je to zriedkavejšie,“ vysvetlil.

Merkelová po dobrých údajoch o ruskom Sputniku: Všetky vakcíny sú v EÚ vítané

Ukázalo sa, že kmeň Kent, tiež všeobecne označovaný ako britský variant, je nákazlivejší, zatiaľ čo táto nová mutácia môže znížiť účinnosť vakcín, ktoré sa v súčasnosti podávajú v Spojenom kráľovstve.

„Ak túto mutáciu E484K získa väčšina britských variantov B.1.1.7 – nedávne ubezpečenia zo štúdií, ktoré ukazujú, že vakcíny mRNA budú stále ponúkať optimálnu ochranu proti pôvodnému variantu z Veľkej Británie – sa už nebudú môcť aplikovať,“ uviedol Tang.

Štúdie vykonané na juhoafrickom variante ukazujú, že mutácia je schopná vyhnúť sa častiam imunitnej odpovede vyvolanej prírodnou infekciou alebo očkovaním.

Sputnik V by mal chrániť zaočkovaného pred Covid-19 najmenej dva roky, tvrdí výrobca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info