fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Merkelová po dobrých údajoch o ruskom Sputniku: Všetky vakcíny sú v EÚ vítané

FOTO TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že v Európskej únii sú vítané všetky vakcíny proti koronavírusu, ak ich schváli regulačný úrad. Kancelárka to povedala po zverejnení správ, že podľa výsledkov testov má ruská očkovacia látka Sputnik V účinnosť 91,6 percenta. Informovala TASR.

„V Európskej únii je vítaná každá vakcína,“ uviedla Merkelová v interview pre nemeckú stanicu ARD práve v období, keď v Únii silnie hnev nad pomalým začiatkom očkovania obyvateľstva. Nemecká líderka však zdôraznila, že všetky vakcíny musí najprv schváliť Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorej rozhodnutia musia padnúť len na základe „potrebných údajov“.

„Dnes sme sa dozvedeli dobré údaje aj o ruskej vakcíne,“ povedala Merkelová a zopakovala, že sa nedávno o vakcíne Sputnik V rozprávala s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ich rozhovor podporil nádeje, že ďalšia vakcína pomôže urýchliť snahy o ukončenie pandémie.

Z predbežných výsledkov štúdie zverejnených v utorok v lekárskom časopise The Lancet vyplýva, že ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť pri zabránení symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19. Tieto zistenia podľa nezávislých expertov zmiernili obavy, ktoré sprevádzali očkovanie Sputnikom V.

Autori štúdie však upozornili, že účinnosť sa zatiaľ vypočítala len na základe symptomatického prejavu ochorenia a bude ešte potrebný ďalší výskum toho, ako ovplyvňuje bezpríznakový priebeh. V štúdii naďalej pokračujú a chceli by do nej celkovo zapojiť až 40.000 dobrovoľníkov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info