fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Štát eviduje 453 nežiaducich účinkov po očkovaní proti Covid-19. Zomrel 79-ročný pacient

FOTO shutterstock

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili 453 podozrení na nežiaduce účinky na vakcínou proti ochoreniu Covid-19, z toho 25 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných, 79-ročný pacient dokonca zomrel. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Priblížila, že z doterajších nahlásených podozrení bolo 450 hlásení na vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech a tri hlásenia na vakcínu Covid-19 Vaccine Moderna. Podotkla, že vakcínou od spoločnosti Moderna sa očkuje len posledných pár dní.

Štátny ústav informoval, že mu bolo nahlásené aj úmrtie 79-ročného pacienta. Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky hlásili štátnemu ústavu napríklad alergické reakcie, predkolapsový stav, synkopu, trombózu a anafylaktickú reakciu. Reakcie ústav vyhodnotil ako závažné, vyžadovali si lekárske ošetrenie.

„Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie sú krátkodobé. Ide napríklad o bolestivosť v mieste vpichu, ktorá sa môže rozvinúť do bolesti ramena až končatiny, do ktorej bola vakcína podaná, zvýšenú teplotu až horúčku, zimnicu a triašku, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únavu, nevoľnosť a iné,“ uviedla Jurkemíková.

„Nepichajú nám vakcínu, ale génovú terapiu. V USA po očkovaní zomrelo už 329 ľudí,“ tvrdí advokát

Medzi závažnými hláseniami sa vyskytlo aj šesť podozrení na neúčinnosť vakcíny. Tieto hlásenia zaslali priamo spoločnosti Pfizer, pričom kauzalitu a závažnosť vzniknutých reakcií posudzuje v takomto prípade samotný držiteľ registrácie. V hláseniach bolo uvedené, že u pacientov sa po prvej dávke očkovania preukázal pozitívny výsledok antigénového, respektíve PCR testu.

„Vzhľadom na prvú dávku očkovania časový interval medzi očkovaním a pozitivitou testu sa nepredpokladá, že sa u pacientov vyvinula úplná imunitná odpoveď proti ochoreniu Covid-19,“ uviedol ústav.

Blaha: „Vakcína je úsmev…Takto hlúpu propagandu by si nelajzol ani Kim Čong-un“

Štátny ústav pripomenul, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia Covid-19 sú podávané injekčne do svalu a po podaní môžu vyvolať reakcie. Nahlásené podozrenia sú podľa neho „obvyklé a v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku“.

Matovičova sestra Belicová: V Banskej Bystrici zomrela po očkovaní 56-ročná Betka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info