fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zlá správa pre Slovensko. Testovania a prísnych opatrení sa tak skoro nezbavíme

Podľa oficiálnych výsledkov celoplošného skríningu je najviac zamorené Juhozápadné Slovensko. Zdroj Ministerstvo zdravotníctva

Na Slovensku sa má Covid automat spustiť 8. februára. Hneď od začiatku ale bude v najhoršej, čiernej farbe spojenej s prísnymi opatreniami.

Covid automat, ktorý sa mal zapnúť po skončení zákazu vychádzania, vláda schválila v polovici decembra. Minister zdravotníctva Krajčí ale predpokladá, že kabinet Igora Matoviča zavedie aj ďalší zákaz vychádzania. Navyše, Covid automat mal prejsť do najhoršej, čiernej farby keď v slovenských nemocniciach bude viac ako 2 500 pacientov s diagnózou COVID–19, uvádza portál pravda.sk.

Respirátory by sa, podľa odporúčaní, mali nosiť všade, kde sa len dá

Spomínaných 2500 pacientov bolo ale v nemocniciach pred mesiacom, dnes ich je ešte o tisícku viac. Ani minister zdravotníctva nepredpokladá, že situácia sa o 10 dní výraznejšie zmení k lepšiemu. Konzílium odborníkov aj z tohto dôvodu vyzýva občanov na používanie účinnejších respirátorov typu FFP2. Navyše, v hromadnej či verejnej doprave alebo v obchodoch sa odporúča nerozprávať a netelefonovať. Respirátor sa odporúča aj pri pohybe na verejnom priestranstve, kde nie je možné dodržiavať sociálny dištanc, teda dvojmetrové rozstupy. Odporúča sa aj pre členov domácností osôb s podozrením na COVID–19 alebo s jeho potvrdením, pokiaľ žijú v tej istej miestnosti. Lekárske masky by mali mať aj zdravotníci, predavačky alebo taxikári.

Konzílium navrhuje, aby ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko zo zahraničia, boli povinne v karanténe 14 dní. Testovanie, ktoré sa malo doteraz uskutočniť na piaty deň, sa tiež posunie na ôsmy deň. Počas celoplošného skríningu od 18. do 26. januára sa na Slovensku urobilo 2 974 323 testov, pozitívnych bolo 36 978. Spresnené údaje oznámil v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nitra a Bratislava, ktoré v stredu Krajčí spolu s premiérom Igorom Matovičom označili za lepšie okresy, teda s nižším výskytom vírusu, ale podľa piatkových finálnych výsledkov už patria medzi okresy, ktoré by si mali testovanie povinne zopakovať. Krajčí povedal, že požiada o zmenu uznesenia vlády tak, aby obyvatelia Nitry a Bratislavy nemuseli od 3. februára mať pri sebe negatívny test. Naopak, z horšej polovice okresov pri celoplošnom testovaní vypadol okres Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš, ktorých obyvatelia by sa už nemuseli znovu testovať.

V Pezinku, na Kysuciach aj v Stropkove sa búria. Zverejnené čísla s tými našimi vôbec nesedia!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info