fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Odišla osobnosť. Zbohom Andy, budeš nám veľmi chýbať!“ Známe osobnosti reagujú na úmrtie Andreja Hryca.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Známe osobnosti od rána reagujú na sociálnych sieťach na úmrtie Andyho Hryca. Poznáme reakcie Mariána Greksu, Juraja Čurného, či Mirky Partlovej ale aj politikov, Borisa Kollára, Andrea Danka, Renáty Zmajkovičovej a ďalších.  

Hudobník Marián Greksa napísal na svojom Facebooku tieto slová: „Umrel náš kolega Andy Hric. Aj keď som s ním často nesúhlasil, vždy som si ho veľmi vážil za jeho bojovnosť, neústupnosť a výdrž. Tie tvoje občasné ironické poznámky na moju adresu mi budú veľmi chýbať. Odpočívaj v pokoji Andy.“

Výnimočný herec, podnikateľ, filantrop. Stál po boku Mečiara, aj proti nemu. Kto bol Andrej Hryc?

Muzikálová speváčka Mirka Partlová na svojom Instagrame venovala hercovi tieto slová: „Ďakujem za to , že ste mi pomohli nasmerovať moju cestu.. za dôveru v môj talent a trpezlivosť pri mojej tvrdohlavosti. Aj keď sa naše cesty rozišli, som vďačná, že ste boli súčasťou môjho života…
Ďakujem za všetko! Odpočívajte v pokoji a pozdravte moju mamu. Poteší sa.. Zbohom.“

Producent a hudobný kritik Juraj Čurný venoval pamiatke Hryca niekoľko odstavcov textu. Na herca si zaspomínal, napísal: „ANDY HRYC (30.11.1949 – 31.1.2021). Bol to chlap starozákonného resp. údajne zastaralého typu – takého, ktorý sa o svoju skutočnú a aj pracovnú rodinu musí postarať, pretože on bol tým dominantným alfa samcom. To, či dokáže svoju „svoju svorku“ (vo všetkých podobách) ochrániť a zabezpečiť, bola pre neho otázka cti – ako chlapa.

Naše osudy sa skrížili v roku 1993 keď mi dal „lano“ do práve vznikajúceho Rádia Twist, v ktorom som zažil úžasných osem rokov. Tam som v dennodennom dotyku s ním zažil čo pre neho znamenali ľudia, ktorých si vybral za spolupracovníkov – aj keď nikdy nešiel pre drsnejšie slovo ďaleko (napr. technická sekcia by vedela rozprávať), za svojimi ľuďmi si stál, chránil ich a robil všetko možné a neraz aj nemožné aby oni mohli dať svoj talent v prospech projektu, ktorý vytvoril. Popri všetkých radostiach a starostiach vždy ostal čas aj na debaty o živote a dodnes mi ostali v pamäti jeho slová, ktoré ho (aspoň pre mňa) skvele charakterizujú: „Viete Ďuro, mňa vychovávala ulica a naučila ma, že ak Ti niekto dá facku, musíš mu vrátiť tri – aby si to zapamätal a už to nikdy neskúšal“.

Andyho energia bola neuveriteľná a (napriek tomu, že sa tvrdí, že to dokážu len ženy) bol multitaskingový – dokázal súbežne riadiť rádio, hrať vo filme, byť honorárnym konzulom, založiť a rozvíjať branžovú Asociáciu nezávislých rozhlasových (a neskôr aj televíznych) staníc Slovenska, naspievať vlastný album, prevádzkovať štýlovú kaviareň spojenú s galériou a mnoho ďalších aktivít vrátane cestovania a vlastného vzdelávania.

Zomrel Andy Hryc

Jeho fyziognomický typ ho vylučoval z obsadzovania do typu „klaďasov“, naopak ak ste potrebovali „záporáka“, ktorý by bol uveriteľný a nebol by len jednorozmernou karikatúrou – pri obsadení Andyho sa bolo v zásade nemožné pomýliť. Z množstva úloh, ktoré stvárnil mne najviac ostali v pamäti tri – samozrejme na prvom mieste je vrchný Fero Balucha z Herzových Sladkých starostí (1984). Ďalším je horolezec Dušan z televízneho filmu Jozefa Zachara Vynes na horu svoj hrob (1979) a napokon Rácz z Balcovej filmovej adaptácie Pišťankovho románu Rivers Of Babylon (1998).

Nikdy netúžil vyhrať ankety popularity, nemal problém pomenovať čo a kto sa mu (a prečo) nepáči a naopak. Napriek tomu sa dostal – vďaka svojej práci – do kategórie tých, ktorí sú v danej oblasti známi „iba“ svojím krstným menom. Ďakujem, ANDY, a dnes asi najsmutnejšie v mojom živote si opakovane púšťam Joe Cockera a jeho Night Calls,“ zakončuje svoj status Juraj Čurný.

Na herca si zaspomínala aj speváčka Patricia Vittek: „RIP Andy HRYC, z celého srdca vyjadrujem smútok a doživotnú úctu. ANDY , mala som tú česťˇ ťa spoznať ako človeka mimo pódia a aj na ňom. Toľko sme sa s tebou nasmiali na tréningoch:) …vravel si im “za trest”:) Keď som s Milanom vyhrala tretie kolo v Tangu, objal si ma silno a povedal “ Takto sa to robí dievča!”… nikdy nezabudni, že ľudia sa chcú v živote aj na nás hlavne baviť, ”všetko je to len Show. Nikdy nezabudnem -e . Česť tvojej pamiatke.“

Slová sústrasti vyslovil aj hudobník Ondrej Kandráč: „Odišiel Andy Hryc, vzácny človek a výnimočná osobnosť hereckého i kultúrneho života na Slovensku. Tí z vás, ktorí ste ho poznali mu venujte tichú spomienku. Úprimnú sústrasť rodine a pozostalým,“ napísal na sociálnej sieti.

Wanda Hrycová je Covid pozitívna. Po niekoľkých negatívnych Ag testoch

Aj politici si úmrtie známeho herca všimli. Andrej Danko napísal: „Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine Andyho Hryca. Bol vynikajúcim slovenským filmovým hercom. Jeho stvárnenie postáv ako naposledy vo filme Čiara bolo nezabudnuteľné. Nehovoriac o jeho jedinečnom hlase, ktorý vynikal aj v dabingu. Česť jeho pamiatke,“ napísal predseda SNS.

Predseda Národnej rady Boris Kollár si na herca aj zaspomínal. „Túto správu som prijal s veľkou bolesťou. Andyho som spoznal osobne pred 20r ako svojho kolegu v asociácii nezávislých rozhlasových a tv staníc. Vždy sa vedel zapáliť pre čokoľvek čo aktuálne vykonával. Pre divadlo film ale aj radia a televízie toho vykonal veľmi veľa, vždy bojoval ako lev tak som ho poznal … len ten posledný boj na ten mu už nezostalo dostatok síl… Andy, budeš nám tu všetkým chýbať…RIP,“ napísal Kollár.

Bývalá poslankyňa, Renáta Zmajkovičová, sa tiež vyjadrila. Status venovala aj zosnulému L. Štajdlovi, ktorý tiež zomrel práve dnes. Na svoj Facebook napísala: Človek neumrie úplne, veľká časť jeho bude tu stále s nami. R.I.P. Andy Hryc. R.I.P. Ladislav Štaidl. “Je tisíc pátku a nemnoho jar, však dnú kdy svíta trochu dřív, těch je jen pár.” Ich hviezdne svitanie si presunuli do hviezdneho neba. Úprimnú sústrasť všetkým blízkym“

A s hercom sa lúči aj Pavol Demeš: „Bol v každej spoločnosti neprehliadnuteľný – veľký chlap s dobrým srdcom, hlasným a nákazlivým smiechom. Andy Hryc. Vedel sa so životom popasovať a mal ho rád až do úplného konca. Dcéra Wanda ho nadránom potichúčky vyprevadila do večnosti a bude niesť jeho štafetu. Odpočívaj v pokoji kamarát.“

Česko-Slovensko je v slzách. Na koronavírus zomrela hudobná hviezda Ladislav Štajdl

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info