fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Minister Naď rozdá mimovládkam státisíce EUR

Jaroslav Naď / Fotokoláž (via TASR)

Minister obrany Jaroslav Naď sa ukazuje byť najaktívnejším bojovníkom za euro-atlantické liberálne hodnoty vo vláde, aj keď netreba podceňovať ani ostatných členov kabinetu

Jeho výroky popisujúce bezpečnostné hrozby vnútorné aj vonkajšie (z Východu) sú dostatočne a všeobecne známe. V zhustenej podobe ich popísal ako „trolie farmy, špióni, kybernetické a hybridné hozby.“ Všade číhajú vonkajší aj vnútorní nepriatelia demokracie a tolerancie.

Najnovšie sa jeho boj so všadeprítomnými hybridnými a ideologickými hrozbami odrazil aj na sume, ktorú Ministerstvo obrany vyčlení pre ním odobrené mimovládne organizácie. Suma sa oproti minulému roku strojnásobí, podľa čoho si môžeme urobiť úsudok ako predchádzajúca vláda veľmi podcenila ohrozenie liberálnej demokracie. Politicky korektné mimovládky si tentokrát rozdelia sumu 320 000 eur.

Verejnosti minister Naď odkázal: „Podpora spolupráce s mimovládnymi neziskovými organizáciami je pre rezort nesmierne dôležitá. Som veľmi rád, že sa nám podarilo navýšiť sumu, ktorú chceme prerozdeliť na zaujímavé a zmysluplné projekty. Verím, že o žiadateľov nebude núdza a vďaka prerozdeleniu týchto finančných prostriedkov prispejeme k napĺňaniu jedného z našich cieľov – vzbudzovaniu záujmu a zvyšovanie informovanosti o témach, ktorými každodenne žije náš rezort.“

Rusko ovládlo vzdušný priestor, rakety Zirkon začne sériovo dodávať pozemným a námorným silám (video)

A akými témami žije „každodenne“ rezort obrany a Jaroslav Naď? Okrem pochopiteľného zamerania na brannú výchovu obyvateľstva a prezentáciu ozbrojených síl, mu nedá pokoja aj informovanie verejnosti o NATO a EÚ. Minister Naď má zrejme dojem, že každodenná 24 hodinová mediálna masáž obyvateľstva ohľadom nášho skvelého strategického smerovania, vhodne doplnená o covid-opatrenia, je nedostačujúca.

Vyzerá to však ešte vážnejšie. Medzi 15 prioritných nezáväzných oblastí, ktoré si stanovil rezort obrany, ako smerodajné pre podporu potencionálnych mimovládnych organizácii, sú zaradené aj také dôležité oblasti problémov ako: budovanie odolnosti proti hybridným hrozbám – boj s infodémiou (Bude sa zrejme jednať o nejakú pandémiu hoaxov a alternatívnych médií, s ktorou bude asi naložené rovnako ako s pandémiou koronavírusu. Bolo by dobre zistiť či máme očakávať aj nejaké testovanie a očkovanie proti hoaxom.), klimatické zmeny s vplyvom na obranu (Zdá sa, že ekológovia si prídu v nasledujúcich rokoch skutočne na svoje.), domáci krízový manažment po Covid-19 (Máme tomu rozumieť tak, že keď skončia pandemické opatrenia, tak armáda SR bude niečo manažovať?), či  zvyšovanie záujmu obyvateľstva o obranu ako cesta k zvládaniu ohrozenia (Dúfajme, že toto zvyšovanie záujmu bude rovnako dobrovoľné ako celoplošné testovanie. Tým by sa zabezpečili ďalšie a ďalšie „národné povstania“, podľa modelu ministra Krajniaka).

Ministerstvo obrany sa stane pravým rajom štátom dotovaného pokrokového a uvedomelého myslenia

Zdá sa, že Ministerstvo obrany sa stane pravým rajom štátom dotovaného pokrokového a uvedomelého myslenia. Ako to už pri takýchto balíkoch peňazí býva, keď sú už raz vyčlenené, tak ich treba aj minúť, a minúť sa dajú len vtedy, pokiaľ putujú na veci, pre ktoré sú určené. Z toho jednoznačne plynie, že ten kto tieto peniaze získa, musí vykázať činnosť sume úmernú. V tomto prípade to znamená: nájsť čo najviac hybridných hrozieb, hoaxov, infodémií, ekologicko-branných problémov a zvyšovať na Železnej studničke a letisku M.R. Štefánika záujem obyvateľov o obranu. Už teraz si môžeme byť istí, že svoju úlohu splnia svedomito. Zostáva už len poľutovať tých, ktorí budú musieť čítať materiály zhromaždené mimovládkami. Nemali by im zvýšiť plat?

Ako nás vidia české médiá? „Vláda je v rozklade. Kto sa odváži kritizovať premiéra, je označený za škodcu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info