fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Berlínskej arcidiecéze došlo za 73 rokov k zneužitiu 121 maloletých

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Najmenej 61 kňazov a diakonov v berlínskej katolíckej arcidiecéze zneužilo v období rokov 1946 – 2019 viac ako 120 maloletých. S odvolaním sa na zistenia právnickej firmy Redeker Sellner Dahs o tom v piatok informovala agentúra DPA.

Podľa nezávislej správy vypracovanej na žiadosť katolíckej cirkvi existujú záznamy o 121 obetiach zneužívania vo veku osem až 16 rokov, aj keď skutočný počet môže byť oveľa vyšší. Dve tretiny obetí boli chlapci. Vyšetrovanie sa začalo iba v 21 prípadoch, z ktorých sa 11 dostalo pred súd.

V správe sa ďalej uvádza, že riešeniu situácie a predchádzaniu takýmto prípadom bránili hierarchické štruktúry a nedostatok komunikácie. Dotknuté osoby sa všetkými prostriedkami snažili „zabrániť poškodeniu dobrého mena cirkvi“, uviedla spoluautorka správy Sabine Wildfeuerová. Vedenie cirkvi malo podľa nej viac pochopenia pre páchateľov ako pre obete.

 

Vladimir Putin varuje pred koncom našej civilizácie 

V správe sa tiež uvádza, že v roku 2002 došlo v súvislosti s odhaľovaním podobných prípadov k zmene prístupu po škandále okolo sexuálneho zneužívania v katolíckej škole Canisius-Kolleg v Berlíne, čo viedlo cirkevných predstaviteľov k väčšej otvorenosti.

Arcibiskup Heiner Koch uviedol, že prevezme zodpovednosť v prípade úmyselného zastierania podobných činov a prípadné obete vyzval, aby sa o zneužívaní nebáli hovoriť.

Súčasťou arcidiecézy sú okrem Berlína stredná a severná časť Brandenburska, Predné Pomoransko a mesto Havelberg v Sasku-Anhaltsku.

 

Biden zrušil Trumpove obmedzenia v oblasti interrupcií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info