fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko ovládlo vzdušný priestor, rakety Zirkon začne sériovo dodávať pozemným a námorným silám (video)

Raketa Zirkon opúšťa odpaľovacie silo na palube Admirála Gorškova - reprofoto YouTube (@ Odo Puiu Events)

V Bielom a Barentsovom mori sa úspešne ukončili celé série testov, všetky dopadli tak, ako sa očakávalo. Rakety Zirkon dostali zelenú na cestu k jednotkám, ktoré ich môžu začať používať.

Ministerstvo obrany Ruskej federácie  rozhodlo o začatí sériových dodávok nadzvukovej rakety Zirkon. Môže byť odpaľovaná z vojenských plavidiel, pobrežných delostreleckých batérií, vo finále je príprava na vypúšťanie Zirkonov aj z lietadiel. V prípade vojenského konfliktu možno Zirkony premiestňovať v kontajnerových odpaľovacích zariadeniach na bežných nákladných vozidlách. Viac informácií ponúkol portál topwar.ru.

Ruská fregata Admirál Gorškov, vyzbrojená Zirkonmi, stráži krízovú oblasť Pobaltska

„Sériové dodávky zirkonových nadzvukových rakiet pre vojakov sa začnú v roku 2022“ –  oznámil to námestník ministra obrany Ruskej federácie Alexej Krivoručko.

Tento rok sa uskutoční celkom 7 štartov Zirkonov. Na testoch sa zúčastní fregata „Admirál Gorškov“ a viacúčelová ponorka projektu 885 (kód „Ash“) „Severodvinsk“.

Zirkon je vysokonadzvuková manévrovateľná a v podstate samostatne sa navigujúca strela s rýchlosťou – podľa rôznych zdrojov – od 8 cez 10 stupňov Macha. Teda, po odpálení sa k cieľu blíži rýchlejšie ako 11 tisíc kilometrov za hodinu. Dolet má cez tisíc kilometrov. Počas letu sa dokáže vyhnúť prípadným prekážkam a vie detekovať aj protiraketovú obranu. Zirkon sa obyčajne porovnáva s americkou strelou Harpoon, ktorá má charakteristiky oveľa skromnejšie: rýchlosť až 1000 km / h a dolet v závislosti na modifikácii asi 280 kilometrov.

Zirkon je pre akýkoľvek známy prostriedok protivzdušnej obrany prakticky nezničiteľný. Neexistuje zariadenie, ktoré by ho počas letu dokázalo zlikvidovať.

Putinova raketa Zirkon je rýchlejšia a smrteľnejšia než Západ čakal

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info