fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na Covid-19 môžete ochorieť aj po prvej dávke očkovania

FOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Ak po prvej dávke očkovania pociťujete bolesti hlavy, svalov, kĺbov, slabosť a máte zvýšenú teplotu, môže ísť o vedľajšie účinky vakcinácie, ale aj o znak toho, že ste tesne pred alebo po nej ochoreli na Covid-19, informuje denník SME.

V prípade, že sa pacient ochorením nakazí po prijatí vakcíny, druhú dávku by mal dostať do 42 dní od prvej. Očkovanie jednoducho nie je riešenie s okamžitým účinkom, píše ďalej SME.

Za bežných okolností je preočkovanie druhou dávkou možné vykonať najskôr po 21 dňoch v prípade vakcíny comirnaty, po 28 dňoch pri vakcíne od spoločnosti Moderna. Preočkovanie by sa malo stihnúť do 42. dňa.

Koaliční poslanci Šipoš a Kollár pripúšťajú očkovanie ruskou vakcínou

Tento rozostup má zabezpečiť istú vôľu v procese očkovania. Ak sa človek nakazí covidom medzi očkovaním, stále má dosť času na uzdravenie.

„Ak má pacient bezpríznakové ochorenie, môže dostať druhú dávku najskôr sedem dní po zistení pozitivity PCR testami. Optimálne však s väčším časovým odstupom,“ vysvetľuje infektológ Jarčuška.

„Ak má príznakové ochorenie, tak štrnásť dní od zistenia pozitivity. Pacient však musí byť minimálne týždeň asymptomatický,“ dodáva.

Šok v košickej nemocnici – na očkovanie neprišlo 85 ľudí z objednaných

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info