fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zahraničnú politiku Slovenska bude formovať EÚ a NATO

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Východiskovým civilizačným, hodnotovým a geopolitickým rámcom pre SR aj v roku 2021 bude členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, pretože pre Slovensko neexistuje lepšia alternatíva ako euroatlantická orientácia.

Uvádza sa to v materiáli Zahraničná a európska politika SR v roku 2021, ktorý Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Dokument je štruktúrovaný do piatich kapitol, ktoré definujú hodnotové piliere, geopolitický kontext, globálne riziká i postavenie Slovenska v európskych štruktúrach a tiež aktívnu obhajobu záujmov štátu a podporu partnerov v zahraničí.

Materiál avizuje zámer spustiť strategický dialóg s USA zintenzívnením spolupráce s novou americkou administratívou, záujem prehlbovať vzťahy s Francúzskom a Nemeckom ako strategickými partnermi a tiež ambíciu vypracovať koncept rozvoja bilaterálnych vzťahov so Spojeným kráľovstvom v postbrexitovom období, pričom zdôrazňuje, že Británia ostáva aj po odchode z Európskej únie jedným z najbližších partnerov SR v hospodárskej, bezpečnostnej i zahraničnopolitickej oblasti. „Naša zahraničná politika voči Rusku zostane postavená na hľadaní prienikov spoločných záujmov a na otvorenom dialógu, a to aj o otázkach, kde sa naše hodnoty a záujmy rozchádzajú,“ dodáva MZVEZ.

Chmelár: Navaľnyj je niečo ako ruský Trump a Západ ho chce využiť na odstránenie Putina

Cieľom zahraničnej politiky Slovenska je tiež rozvíjať úzku susedskú spoluprácu vo formáte V4 i v rámci Slavkovského formátu, ktorú nabrala v roku 2020.

V oblasti konzulárnej služby spomína materiál výzvu rozšírenia siete vízových centier s cieľom zlepšiť geografickú dostupnosť vízových služieb SR. „Dôležité bude taktiež zvládnuť pobrexitové obdobie vo vzťahu k početnej komunite občanov SR žijúcich v Spojenom kráľovstve,“ dodáva rezort diplomacie.

Štát sa má venovať aj téme krajanov, MZVEZ pripomína, že v príprave je Koncepcia štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie 2021 – 2025 i nový zákon týkajúci sa krajanov.

Navaľnyj je dieťa kremeľskej elity nie CIA, vraví ruský politik

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info