fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Jeho srdce bilo pre krištáľ: zomrel Gernot Langes-Swarovski   

FOTO TASR/AP

Gernot Langes-Swarovski – svetoznámy producent krištálu a šperkov a najväčší akcionár rodinného podniku s výrazným vplyvom na rakúsky priemysel a podnikanie. Jeho meno vo svete niečo znamenalo. Na konto si za svoju prácu pripísal veľa ocenení. Tirolský manažér medzinárodného formátu – taký bol Gernot Swarovski (78), ktorého 21.januára premohla dlhá choroba, píše rakúsky denník Kronen Zeitung.

Gernot Langes-Swarovski stál 35 rokov na čele rodinného koncernu, bol jeho najväčším akcionárom. Pravnuk zakladateľa spoločnosti Daniela Swarovského sa už ako 24-ročný zapojil do rodinného obchodu a jeho značku preslávil na celom svete.

Jeho život sa niesol v znamení krištáľov

Počas svojho pôsobenia  výrazne rozšíril hlavné podnikanie firmy. Vďaka dobrému marketingu rástol predaj krištáľových darčekov a šperkov. Pri príležitosti prvých Zimných olympijských hier v Innsbrucku navrhol a vyrobil krištáľového maskota. Klientela sa rozširovala, podnik prenikal na nové trhy, na ktorých sa úspešne presadil.

Začiatkom 80-tych rokoch nasledovalo otvorenie vlastného obchodu Swarovski v Londýne a v roku 1995 spolu s Andríé Hellerom vybudoval „krištáľový svet Swarovského“ vo svojom rodnom Wattense v Tirolsku. V súčasnosti patrí medzi najúspešnejšie klenotnícke spoločnosti na svete.

Multipodnikateľ

Jeho spoločníci opisujú Gernota Langesa-Swarovského ako zanieteného a úspešného multipodnikateľa. Aj vďaka jeho iniciatíve vznikla tirolská letecká spoločnosť Tyrolean Airways, futbalový klub FC Swarovski Tirol na začiatku 90-tych rokov žal medzinárodné úspechy. Jeho známa investičná skupina GLS zastrešuje početné súkromné podieľnicke spoločnosti – od renomovanej vinárskej spoločnosti Bodega Norton v Argentíne až po inovatívne startupové podniky.

Pozoruhodný vizionár

Gernot Langes-Swarovski sa neskôr stiahol z verejného života, odišiel z obchodného vedenia spoločnosti Swarovski, ako aj Správnej rady. Je držiteľom mnohých vyznamenaní a ocenení,  okrem iných aj Zlatého kríža Rakúskej republiky za zásluhy. Predseda tirolskej krajinskej vlády Günther Platter ho označil za pozoruhodného vizionára, uzatvára denník Kronen Zeitung.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info