fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Zastavenie Nord Stream 2 v dôsledku sankcií USA povedie k súdnym sporom, varuje nemecká ministerka

Plynovod Nord Stream / FOTO TASR

Rozhodnutie o vybudovaní plynovodu Nord Stream 2 bolo prijaté už dávno, avšak jeho pozastavenie môže viesť k mnohým súdnym sporom, varuje nemecká ministerka životného prostredia, informuje portál RT.

„Ak teraz projekt zastavíme, spôsobíme tým veľkú ujmu. Spochybňujeme tým spoľahlivosť rozhodnutí, ktoré boli vydané na základe zásad právneho štátu a pravdepodobne by čelil súdnym konaniam,“ uviedla spolková ministerka Svenja Schulze v rozhovore pre portál RND. Poznamenala, že projektu Nord Stream 2 boli udelené všetky zákonom požadované povolenia a blíži sa jeho dokončenie.

USA sa už dlhodobo snažia zastaviť Nord Stream 2, pričom na projekt v hodnote 11 miliárd dolárov uvalili viacnásobné sankcie a zároveň sa pokúsili zvýšiť predaj svojho skvapalneného zemného plynu (LNG) na európsky trh. Posledné rozšírenie sankcií sa zameralo na jednu z lodí, ktorá môže pomôcť dokončiť projekt, ako aj na jeho vlastníka KVT-Rus.

Čile „omylom“ vydalo celoštátne varovanie pred vlnou cunami

Nemecko potrebuje viac dovozu zemného plynu prinajmenšom na prechodné obdobie, keďže sa pokúša postupne odtrhnúť od uhlia a jadrovej energie. Berlín už viackrát zdôraznil, že Nord Stream 2 dokončí za každú cenu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok projekt opäť obhajovala.

Začiatkom tohto týždňa vyzval Európsky parlament členské štáty EÚ, aby „okamžite zastavili dokončenie“ plynovodu. Nezáväzné uznesenie požadujúce prísnejšie sankcie proti Rusku prišlo v reakcii na zatknutie predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného.

EÚ bude kontaktovať spoločnosť Pfizer kvôli opätovnému zníženiu dodávok vakcín

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info