fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Počasie na Slovensku začína vyzerať ako v oblasti Jadranu, tvrdí klimatológ Faško

Ilustračné foto - TASR

Klíma na Zemi sa otepľuje a odráža sa to aj na počasí na Slovensku. To už začína byť podľa klimatológa podobné tomu na Jadrane.

Otepľovanie, ubúdanie roku  snehu či striedajúce sa obdobia dažďov so suchom sa prejavilo aj na počasí v minulom roku na Slovensku. Prečo tomu tak bolo, ale aj aký scenár s počasím nás čaká tento rok, vysvetlil pre denník Pravda klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave Pavol Faško.

„Potvrdilo sa, čo registrujeme už dlhší čas, a to je veľmi zvláštny režim zrážok. Tie sa vyskytovali dosť neštandardne časovo rozložené,“ vraví Pavol Faško, podľa ktorého sme mali veľmi suché obdobie najmä na jar, pričom v prvej polovici jesene prišlo zase veľa zrážok. Najvýdatnejší na zrážky bol september.

Čaká nás veľká kríza? Na Slovensku sa míňa voda

Klimatické podmienky, ktoré tu teraz začíname mať, sa čoraz viac podobajú tým, ktoré sú v Európe v južnejších zemepisných šírkach, presnejšie v oblasti Jadranského mora a severného Talianska. „Začalo sa to však prejavovať už koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, no ešte viac v jeho poslednej dekáde. Potvrdzuje sa to aj v prvých dvoch dekádach 21. storočia,“ vysvetľuje Faško,

Aký sa teda dá očakávať rok 2021? „Musíme sa vyrovnať s tým, že počasie nám možno bude komplikovať život ešte viac, ako to bolo v minulosti. Mali by sme byť pripravení prispôsobovať sa zmenám a zároveň musieť byť pripravení riešiť aj škody, ktoré nám to prinesie,“ končí svoj pohľad na možné tohtoročné počasie klimatológ Pavol Faško.

Prognóza zrážok je hrozivá, zásoby podzemnej vody sa nedopĺňajú

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info