fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pôvodný Matovičov plán testovať cez víkend sa vyplní

Na snímke premiér SR Igor Matovič informuje o výsledkoch celoplošného testovania. FOTO TASR - Martin Baumann

Plán rozložiť celoplošné testovanie na viacero dní narazil na tvrdú realitu, keďže väčšina Slovákov má v pláne otestovať sa až cez víkend. Skríning bol síce spustený už začiatkom týždňa, ale počas prvých troch dní sa otestovalo iba necelých 250-tisíc ľudí, informujú Hospodárske noviny. 

Takýmto tempom by sa nestihlo otestovať ani milión občanov, pričom dôvodom je primálo odberných miest, ktorých počty sa majú zvýšiť až cez víkend. Vďaka tomu sa naplní pôvodný plán premiéra Igora Matoviča, ktorý chcel testovať Slovákov každý víkend, až pokým sa situácia nezlepší, aj napriek tomu, že takýto krok kritizovalo veľa odborníkov. „Celoplošné testovanie so sebou prináša aj riziko šírenia infekcie,“ uviedla epidemiologička Alexandrea Bražinová.

Prezidentka Čaputová odsúhlasila pokuty za protekčné očkovanie

​Samosprávy sa pripravujú na záver týždňa už od pondelka, avšak súčasný dopyt sa im pokryť nedarí. „Ľudia môžu využiť rôzne možnosti, kde sa otestovať,“ prehlásil v nedeľu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Avšak následne na to padol rezervačný systém, ktorý nezvládol nápor záujemcov. Keď sa chyba opravila, termíny sa rýchlo minuli. Samosprávy nedokázali okamžite vytvoriť odberové miesta, aj napriek tomu, že certifikáty potrebuje veľké množstvo ľudí. „Na prípravu sme dostali veľmi krátky čas,“ uviedol hovorca Zvolena Branislav Mišík pre portál HN.

Napriek všetkým skutočnostiam mestá a obce hlásia, že majú na víkend pripravených niekoľko stoviek tímov. Avšak nikto nedokáže odhadnúť, aká bude účasť.

Podľa trestnej právničky Evy Szabovej je trvanie kolúznej väzby neprimerané

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info