fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kvôli Covidu múzeum ani netušilo, že im chýba kópia diela Leonarda da Vinciho

Salvator Mundi
Salvator Mundi / EPA

Talianska polícia našla v neapolskom byte 500 rokov starú kópiu diela Leonarda da Vinciho Salvator Mundi a vrátila ju do múzea. To ani netušilo, že obraz niekto ukradol, informuje Guardian.

Policajti uviedli, že v pondelok zatkli 36-ročného majiteľa bytu pre podozrenie z prechovávania ukradnutého tovaru po tom, ako bol obraz nájdený v skrini jeho spálne.

Obraz, ktorý zobrazuje Ježiša Krista so zdvihnutou rukou v požehnaní a drží krištáľovú guľu, je súčasťou zbierky Dómu San Domenico Maggiore v Neapole.

Je to kópia Leonardovho diela, ktorá sa v roku 2017 stala najdrahšou maľbou, aká sa kedy predala. Na aukcii Christie’s sa jej cena vyšplhala na 450 miliónov dolárov.

Exodus: Státisíce ľudí opúšťajú Britániu

Múzeum však bolo mesiace zatvorené kvôli obmedzeniam koronavírusom a nikto nehlásil, že by niečo chýbalo. „Obraz bol nájdený vďaka brilantnej a usilovnej policajnej akcii,“ uviedol neapolský prokurátor Giovanni Melillo.

„V tejto veci nedošlo k nijakej sťažnosti. Kontaktovali sme priora, ktorý si nebol vedomý zmiznutia obrazu. Miestnosť, kde sa obraz nachádzal, nebola otvorená tri mesiace.“

Olejomaľba pochádza zo začiatku 15. storočia a je považovaná za dielo umelca Giacoma Alibrandiho. Polícia teraz vyšetruje, ako k odcudzeniu došlo, pretože po vlámaní nebolo ani stopy.  „Ktokoľvek si obraz vzal, chcel ho a je pravdepodobné, že išlo o krádež na objednávku organizácie pôsobiacej v medzinárodnom obchode s umením,“ dodal Melillo.

Online výučba deti poznamená, telocvik potrebujú aj kvôli imunite, varuje fyzioterapeut

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info