fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Šok v košickej nemocnici – na očkovanie neprišlo 85 ľudí z objednaných

MUDr. Peter Lipták / Fotokoláž (via TASR)

Vakcinačné centrum košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura otvorili iba v pondelok 18. 1. a už v ňom zaznamenali viaceré prípady, keď sa objednaní ľudia na očkovanie nedostavili. V prvý deň malo prísť na očkovanie približne 400 ľudí, lenže až 85 z nich napriek objednaniu neprišlo, informuje portál cas.sk.

„Ani sa nečudujem keď sa dozvedeli, že v Nórsku po očkovaní zomrelo 23 ľudí,“ okomentoval v statuse na sociálnej sieti známy odporca vládnych opatrení v boji s pandémiou doktor Peter Lipták.

„V pondelok sme teda v rámci nášho vakcinačného centra zaočkovali viac ako 320 obyvateľov. Chceli by sme však poprosiť obyvateľov, ak sú objednaní na vakcináciu a nemajú zdravotnú kontraindikáciu, aby prišli na toto očkovanie, aby nezaberali miesto pre iného človeka, ktorý má takisto ochorenia, vysoký vek a patrí do rizikovej skupiny. Takýto občan, ktorý nepríde, môže zaberať miesto i pre zdravotníka či iného zamestnanca, ktorý pôsobí v kritickej infraštruktúre,“ upozornil výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Martin Paulo.

V košickej nemocnici začali s očkovaním ešte vlani 27. decembra, a to v rámci prvých štyroch nemocníc, kde vakcináciu na Slovensku spustili. „Odvtedy sme zaočkovali vyše 6000 zdravotníkov, ktorí patria do kritickej infraštruktúry v tejto republike,“ dodal Paulo.

Lekári odporúčajú aj po zaočkovaní dôsledne dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim. „Protilátky je možné rozlíšiť v krvi 12. deň po prvej očkovacej dávke, vtedy sa zníži riziko nákazy až o 50 %, no efekt vakcinácie sa ukáže až o mesiac,“ skonštatoval Martin Novotný, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny košickej UNLP.

„Máme tisíckrát menší výskyt chorých na Covid ako pri chrípke, pandémia na Slovensku nie je“, tvrdí MUDr. Lipták

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info