fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Online výučba deti poznamená, telocvik potrebujú aj kvôli imunite, varuje fyzioterapeut

V Nitre nastúpia od pondelka do škôl žiaci prvého stupňa základných škôl. Ilustračný obrázok © Shutterstock

Jednou z hlavných zbraní voči stresu je humor, stres je však taktiež potrebný, pretože nás posilňuje, upozorňuje český fyzioterapeut Pavel Kolář. Ten tvrdí, že online výučba detí na nich bude mať v budúcnosti negatívny vplyv, píše Česká televízia.

Súčasná pandémia podľa Kolářa zásadne ovplyvní budúcnosť detí. Napríklad online výučba a výpadok telocviku bude mať zásadný vplyv, pretože v deťoch buduje imunitu, čo nejde dohnať v dospelosti.

Podľa Kolářa je dnešná odolnosť voči environmentálnemu stresu, napríklad aj proti vírusom či baktériám, nižšia ako u generácií žijúcich pred sto rokmi. Nadváhou trpí šesťdesiat percent ľudí, pritom pohyb je významnou prevenciou proti ochoreniu ako je Covid-19, zdôrazňuje fyzioterapeut. Upozorňuje taktiež na to, že Covid-19 výraznejšie ohrozuje napríklad ľudí obéznych alebo s cukrovkou.

Deti podzvádzajú a chodia za online školu, problémom sú aj rodičia, tvrdí učiteľka

Pre ľudské telo je ale stres dôležitý, pretože aby sa naň organizmus naučil reagovať, musí sa s vypätými situáciami stretávať. „Je dôležité, aby bol stres adekvátny, aby vznikli adaptačné procesy. Stres potrebujeme, ale potrebujeme ho v určitej miere,“ vysvetľuje spôsob, ako sa človek vďaka stresu stáva odolnejším a silnejším.

Kolář tiež poukazuje na to, že sa ľudia musia pripraviť na dobu po koronavíruse. Pandémia totiž priniesla online výučbu, deťom chýba telocvik, a tým aj pohybová záťaž. Naopak sa zvýšil výskyt psychických chorôb ako depresia, častejšie sú u ľudí aj samovražedné myšlienky. „Doba je tak vyhrotená, že sa bude hovoriť o dobe pred koronavírusom a po koronavíruse. Je to veľmi závažné obdobie,“ usudzuje.

Odhaduje, že pre dnešné deti bude výpadok telesnej výchovy zásadný, pretože aj mesiac bez športovania je zložitý. Podľa Kolářa hrozí, že šport nahradia monitory počítačov a televízne obrazovky. „Pohybovú aktivitu v detskom veku v dospelosti nenahradíte. V detskom veku vznikajú pamätné stopy na telesnú záťaž v organizme, trénujete dopady pre imunitu. Tie sa fixujú a potom už sú nenahraditeľné. V dospelosti ich nemôžete vycvičiť do takej miery ako v detskom veku,“ varuje.

„Šport vytvára náhradu environmentálnemu stresu, ktorý sme mali v predchádzajúcej dobe, keď sme museli mať ďaleko viac prirodzenej telesnej záťaže. Tá nás adaptovala, dnes to musíme nahrádzať športom, nemáme prirodzené stresové vplyvy, voči ktorým by sme sa mohli adaptovať,“ vysvetľuje dopady nedostatku pohybu Kolář.

„Prekvitá“ online násilie páchané na ženách. Najbežnejšie je na Facebooku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info