fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lídrom Kresťanskodemokratickej únie v Nemecku sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a kandidát na predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet ukazuje mincu, ktorú mu daroval jeho otec počas prejavu v rámci druhého dňa virtuálneho zjazdu CDU v Berlíne v sobotu 16. januára 2021. / TASR/AP

Kresťanskodemokratická únia (CDU) si v sobotu na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý je spojencom kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra AFP.

Laschet (59) v druhom kole hlasovania porazil bývalého šéfa poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedricha Merza. Laschet získal 521 hlasov, jeho súper 466.

Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, vypadol z hry po prvom kole hlasovania.

Oficiálne bude Laschet potvrdený za lídra 22. januára. Môže sa tak uchádzať o kandidatúru na post kancelára.

Kancelárka Angela Merkelová ešte v piatok vyzvala svojich konzervatívnych kresťanských demokratov, aby zostali centristickou stranou, čím naznačila odmietnutie jej dlhoročného rivala Friedricha Merza.

Ruská raketa Burevestnik s jadrovým pohonom, neobmedzeným doletom a schopnosťou zostreľovať satelity už lieta pod Migmi

Merz v kampani sľuboval posun strany doprava, zatiaľ čo sa očakáva, že Laschet bude pokračovať v Merkelovej umiernenom centristickom kurze.

Úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová bola na čele CDU v rokoch 2000-18, keď ju na poste predsedníčky nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však ohlásila, že odstupuje z tohto postu, ako aj z pozície líderky strany pre parlamentné voľby v septembri 2021.

Kancelárka Merkelová v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info