fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Advokát: Lekári sa môžu dostať pred etické dilemy, potrebujú odporúčania

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Slovenskí lekári sa počas pandémie nového koronavírusu môžu dostať pri záchrane ľudského života do eticko-morálnej dilemy, v ktorej sa predtým neocitli. Ako TASR upozornil advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h Partners, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo mať k dispozícii vypracované pravidlá, ako sa lekári majú v danej chvíli zachovať.

Poukázal na to, že lekári v súčasnosti musia robiť rozhodnutia, ktoré pre pacientov znamenajú život alebo smrť. Podľa advokáta nie je možné napríklad odpojiť pacienta od umelej pľúcnej ventilácie a poskytnúť ju inému, ktorý má podľa lekára väčšiu šancu na prežitie.

„Je to nepochybne veľmi ťažká situácia. Nemôžeme lekára stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti. Pokiaľ absentujú pravidlá, ako má lekár v takejto situácii postupovať, tak ho de facto nechávame napospas jeho neistote a obave, aby nerozhodol on sám nesprávne, a to je voči lekárovi neférové,“ zdôraznil.

Rozhodovanie by malo byť podľa Humeníka budované na právno-etických východiskách, ktoré sú formulované vyššou autoritou. „Pomôcť lekárom by v tomto prípade mala centrálna Etická komisia MZ SR tým, že pripraví zrozumiteľné odporúčania, ako majú lekári v čase nedostatku zdrojov konať,“ dodal.

„MZ SR v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny pripravuje odborné stanovisko pri indikácii intenzívnej starostlivosti v prípade krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach. Toto stanovisko je určené pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti bez rozdielu,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s dôvetkom, že dokument je vypracovaný, ministerstvo požiadalo o stanovisko predsedu Etickej komisie MZ SR.

Krajčí: Epidemiologická situácia sa zlepšuje, ale len mierne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info