fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Nórsku po očkovaní zomrelo 13 ľudí, podľa úradov však u nich „neočakával dlhší život“

očkovanie vakcinácia
Ilustračný obrázok © Shutterstock
V Nórsku zomrelo najmenej 13 ľudí na vedľajšie účinky vakcíny Pfizer/BioNTech na Covid-19. Všetci to boli ľudia z ohrozenej skupiny, čiže starší alebo s nižšou imunitou v dôsledku chronickej choroby, ktorí mali neobvykle silné reakcie na injekcie, informuje portál RT.

Nórsko začalo svoj imunizačný program Covid-19 27. decembra, pričom na zozname priorít boli aj obyvatelia domovov dôchodcov. Odvtedy krátko po podaní injekcie zomrelo 23 ľudí. Nórski lekári hodnotia všetky takéto prípady a podľa miestnych médií spojili 13 z nich s vedľajšími účinkami vakcíny.

„Na týchto číslach nevidíme nič alarmujúce.“ Všetky úmrtia sú u starších a slabých ľudí so základnými chorobami,“ vysvetlil doktor Steinar Madsen,  riaditeľ Národného centra pre reguláciu liekov.

V Nórsku žije viac ako päť miliónov obyvateľov. Madsen uviedol, že v opatrovateľských domovoch krajiny zomiera každý týždeň 350 až 400 ľudí a predpovedal, že niektorí starší ľudia nemusia na vakcínu reagovať dobre.

V pražskej nemocnici očkovali aj okoloidúcich, aby nemuseli vyhadzovať dávky

Okrem tých, ktorí zomreli, bolo aj 29 príjemcov očkovacej látky, u ktorých sa vyskytli významné vedľajšie účinky, vrátane deviatich závažných prípadov a siedmich miernych. Všetky vakcíny Covid-19 môžu niekedy spôsobiť nežiaduce reakcie ako horúčka a nevoľnosť.

Nórsky inštitút pre verejné zdravie aktualizoval začiatkom tohto týždňa svoje pokyny pre očkovanie proti Covid-19 tak, aby odrážali nové údaje. Dokument teraz nariaďuje zdravotníkom, aby pred podaním vakcíny dôkladne vyhodnotili obyvateľov ošetrovateľských domov. V pokynoch sa uvádza, že pre veľmi chorých ľudí, u ktorých sa neočakáva dlhší život, môže byť prínos úderu „marginálny alebo zanedbateľný“.

Izrael zaočkoval voči koronavírusu už dva milióny obyvateľov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info