fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán bude bližšie k jadrovým zbraniam s novým návrhom zákona o obohacovaní uránu, varuje Pompeo

Mike Pompeo / Pixabay

Americký minister zahraničia Mike Pompeo varoval, že Irán by mohol byť o krok bližšie k získaniu jadrových zbraní, ak obohatí urán vyššej čistoty, informuje portál RT.

„Zníženie spolupráce Iránu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (IAEA) alebo obohatenie na 20-percentnú úroveň by predstavovalo vážnu eskaláciu, vďaka ktorej bude Irán bližšie k jadrovým zbraniam,“ uviedol americký minister zahraničia v piatkovom vyhlásení.

Minulý týždeň iránski poslanci prijali nový zákon, ktorý požaduje, aby krajina „vyrábala a skladovala ročne 120 kg uránu obohateného na 20 percent“, ak európski signatári jadrovej dohody z roku 2015 nezastavia finančné sankcie voči krajine.

Pompeo uviedol, že Teherán nepredložil „vierohodné“ vysvetlenie návrhu zákona, ktorý tiež odmieta inšpekcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA), a obvinil Irán z „nepriateľskej spolupráce“ s touto organizáciou.

Maďarsko sa obracia na Súdny dvor EÚ, aby preskúmal mechanizmus právneho štátu

K intervencii ministra zahraničných vecí došlo v období zvýšeného napätia medzi Washingtonom a Teheránom, po tom, čo USA vo štvrtok vyslali dva bombardéry B-52 do Perzského zálivu, uprostred správ o „potenciálnom útoku“ irackých milícií podporovaných Iránom.

Vzťah medzi USA a Iránom sa zhoršil od polovice novembra, keď Teherán pohrozil „drvivou odpoveďou“ na správy, že Trumpova vláda uvažovala o útokoch na iránske jadrové zariadenia.

Taiwan posilňuje svoju pobrežnú stráž uprostred napätia s Čínou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info